1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İsrail ve Rusya arasında F-35 S-400 konusunda kapışma!

İsrail ve Rusya arasında F-35 S-400 konusunda kapışma!

İsrail merkezli bir TV kanalı olan NZIV, İsrail Hava Kuvvetleri'nin F-35 ile Suriye’de operasyon gerçekleştirdiğini, Rus S-400 ve S-300 hava savunma sistemlerinin uçakları tespit edemediğini iddia etti. Rusya ise S-400'lerin F-35 savaş uçaklarının sırlarını ortaya çıkarma kabiliyeti olduğunu iddia etti.

İsrail ve Rusya arasında F-35 S-400 konusunda kapışma!

İsrail Hava Kuvvetleri tarafından F-35'ler ile son iki haftada Suriye'nin Irak sınırında bulunan Ebu Kemal bölgesine operasyonlar düzenlemiş ve bu operasyonlar sonucunda da çok sayıda İran destekli milis öldürülmüştü.

İsrail merkezli NZIV Televizyon kanalı, İsrail Hava Kuvvetleri'nin F-35 ile Suriye’de operasyon gerçekleştirdiğini, Rus S-400 ve S-300 hava savunma sistemlerinin uçakları tespit edemediğini iddia etti. İsrail Hava Kuvvetleri'nden kaynaklara dayanılarak hazırlanan habere göre, F-35'ler Suriye'nin başkenti Şam'ın üzerinden geçerek ülke içinde operasyonlar gerçekleştirdi. İddiaya göre Rus hava savunma sistemleri uçakları tespit edemedi.

ABD'DEN İSRAİL'E "ÇOK GİZLİ OPERASYON YAPIYORSUNUZ" DİYE UYARI YAPILMIŞTI

İsrail'de yayın yapan Haaretz gazetesi, ABD ile İsrail arasında F-35 krizi yaşandığını yazmış, Irak ile ilişkileri zorlu bir süreçten geçen Washington yönetiminin, İsrail'in Irak ve Suriye'de F-35 savaş uçaklarıyla, İran hedeflerine gizli hava saldırısı düzenlemesinden rahatsız olduğunu haberleştirmişti. Haberde ayrıca, Trump'ın Netanyahu'yu bu konuda uyardığı bilgisi paylaşılmıştı.

İsrail ve Rusya arasında F-35 S-400 konusunda kapışma!

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI: S-400'LER F-35'LERİN SIRLARINI ORTAYA ÇIKARTIR

Rusya Savunma Bakanlığı ise, geçtiğimiz günlerde bir açıklama yaptı. Bakanlık açıklamasında, Türkiye'nin S-400 almasını örnek gösterip ABD'nin endişelerinin "temelsiz" olmadığını ima eden Rusya, S-400'lerin F-35 savaş uçaklarının sırlarını ortaya çıkarma kabiliyeti olduğunu iddia etti. Açıklamada, "Pentagon'un Türkiye merkezli S-400 füze savunma sistemleri konusundaki korkması ve F-35 savaş uçağı sırlarının ortaya çıkartılmasından endişelenmesi temelsiz değil" denilmişti.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT