1. YAZARLAR
  2. İbrahim Şahin
  3. İstanbul tatilden yönetilecek bir şehir değildir!
İbrahim Şahin

İbrahim Şahin

Yazarın Tüm Yazıları >

İstanbul tatilden yönetilecek bir şehir değildir!

Çok tartışmalı 31 Mart İstanbul yerel seçimlerinden sonra yenilenen 23 Haziran seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u yönetim şekli tartışılıyor.

31 Mart seçimlerinden sonra yaşanan mazbata krizinde İmamoğlu’nun "İstanbul’un ve benim kaybedecek bir dakikaya bile tahammülümüz yoktur, biran önce mazbatamı verin. Hizmet aşkıyla İstanbul’a biran önce hizmet etmek istiyorum" sözlerinin ardından 23 Haziran’da yenilenen seçimlerde tekrar başkan seçilmesinin ardından hemen görevi yardımcısına devrederek izine çıkması tartışma yaratmıştı.

Bu tartışmalara en son İstanbul’da yaşanan bir kişinin ölümüyle ve pek çok esnafın zararıyla sonuçlanan aşırı yağışlardan kaynaklanan sel felaketinden önce yine tatilde olması tartışmaları alevlendirdi. Günler önce meteoroloji tüm TV, gazete ve Haber sitelerinin olası yağmur ve sel felaketin uyarılarını yapmıştı. Buna rağmen uyarıları dikkate almayarak yine yetkisini yardımcısına devrederek tatile çıkması İstanbul halkının tepkisine sebep oldu.

Hatta selden sonra tatilden gelip bir iki saatliğine adeta şov yaparak kendisini çok tatil yapıyorsunuz eleştirisine "onlar boş konuşuyor" diyerek yarıda kestiği tatiline devam etmek için o gece Bodrum'a dönmesi tartışmaları iyice gün yüzüne çıkardı.

İmamoğlu’nun bu kısa şov sel ziyaretinde “Meteoroloji bizi zamanında uyarmadı” suçlaması tam bir komediydi. Sosyal medyadan bazı kesimler bu felaketin 25 yıllık AK Parti yönetiminin sorumlu olduğunu söyleyerek İmamoğlu’nun tatil sevdasını örtmeye çalışması da yetmedi.

Burada esas konu şu; Bu sel felaketleri son zamanlarda doğanın dengesinin bozulmasıyla değişen iklim şartlarıyla Dünyanın her yerinde yıkıcı felaketlerle karşı karşıya kalınıyor, en modern altyapısı olan bir şehir bile kısa sürede bu kadar çok yağan yağmura dayanması mümkün değildir.

Elbette bu suç iki aydır görevde olan İmamoğlu’na yüklenemez.

Esas konu şu; Binlerce vatandaşın selle boğuşurken Başkanın tatil keyfinden taviz vermemesinin izahı yoktur. En hafif tabirle; samimiyetsizliktir, ciddiyetsizliktir, umursamazlıktır…

 İstanbul halkını tepkisi sorunu çözemediği için değil, yönettiği şehrin insanlarının arasında yanında olması olarak değerlendiriyorum.

 İki gündür meteoroloji uyarmasına rağmen nerede acil kriz masası, hani İstanbul’un kaybedilecek zamanı yoktu? Böyle bir durumda AK Partili belediye başkanı tatilde olsaydı edilmeyen hakaret edilmeyen küfür kalmaz CHP’li troller ortalığı ayağa kaldırdı. Ekrem İmamoğlu’nun iki aylık belediye başkalık görevi esnasında iki defa aralıklarla yıllık tatil iznini hem de şehrin bu zor döneminde kullanması İstanbul seçmenleri arasında “Bu büyük şehrin tatilden yönetilemeyeceği” söylemleriyle çalkalanıyor.

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum