1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul trafiğine yeni çözüm

İstanbul trafiğine yeni çözüm

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yeni metro ve havaray projeleri için çalışmalara başladı.

İstanbul trafiğine yeni çözüm

Yoğun nüfusuyla trafikte sıkıntı yaşayan şehirlerden İstanbul için yeni çalışmalar başlatılıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi"nin üstlendiği projelerle ulaşım sıkıntısı ortadan kaldırılıyor.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), şehirden bütün hatların metroyla birbirine bağlamak hedefinde. Bu kapsamda yeni projeler üreten İBB, İstanbul"un genel, Sefaköy-Halkalı-Başakşehir havaray projesini ve Marmaray"ın benzeri Kazlıçeşme-Söğütlüçeşme metrosunu ihaleye çıkarmaya hazırlanıyor.

HAVARAY 2019"DA AÇILACAK

İstanbul Geneli Havaray Projesi"nin 14 Kasım 2016 tarihinde ihale edilmesi planlanıyor. Havaray projesi, açık ihale usülüyle gerçekleştirilecek. 9 Kilometrelik Havaray Projesinde işin tarihi, 365 (Üçyüzaltmışbeş) gün olarak planlandı. 2019"da hizmete sunulması beklenen havaray"ın Sefaköy"den başlayıp Halkalı"dan geçerek Başakşehir"e ulaşacağı belirtildi. Böylece Beylikdüzü, Bakırköy istikametindeki E-5 trafiğini rahatlatarak, Sefaköy-Halkalı civarı ve Halkalı Caddesi"nin nefes alması sağlanacak.

Yapım süresi 810 takvim günü olarak belirlenen işin ihalesi elektro-mekanik ve ince işlerle birlikte araç alımını kapsıyor. İhale 7 Aralık 2016 günü saat 10.00’da İBB"nin Merter’deki binasında yapılacak. Sefaköy- Halkalı- Başakşehir Havaray hattının inşaat, elektro-mekanik işleri ve araç alımı için ihaleye çıkacak.

METRO VE TRAMVAY İHALELERİ YAPILACAK

İBB, metro çalışmalarını da sürdürüyor. Marmaray projesinin bir benzerini de inşa edilecek. Kazlıçeşme- Söğütlüçeşme metro hattı ve Kuruçeşme- Beylerbeyi arasından geçecek olan 20 kilometrelik hat için de çalışmalar başladı. Kazlıçeşme- Söğütlüçeşme metro hattı ihalesi 26 Ekim"de gerçekleşecek. 20 kilometre uzunluğundaki projenin, işe başlama tarihinden itibaren 720 günde tamamlanması hedefleniyor.

HAT YER ALTINA ALINACAK

Ayrıca İBB, Kabataş-Bağcılar tramvay hattında Seyitnizam ve Zeytinburnu durakları arasındaki 2 kilometrelik kısmı yer altına almayı planlıyor. Bu projenin 26 Ekim 2016 günü saat 10.30’da İBB Merter binasında gerçekleşeceği açıklandı.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT