1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İstanbul'da su satan küçük çocuğun cümleleri yürek yaktı: Param olsa kendimi okula yazdırırım, okuturum

İstanbul'da su satan küçük çocuğun cümleleri yürek yaktı: Param olsa kendimi okula yazdırırım, okuturum

İstanbul'da anne ve babasının işten çıkarıldığını söyleyen ve zorlu kış şartlarına rağmen elleri titreyerek su satan küçük çocuğun," Günlük 15 - 20 TL kazanıyorum,  param olsa kendimi okula yazdırırım, okuturum. Kendimi geçindirmek zorundayım." sözleri yürekleri burktu. Yapılan inceleme sonucunda olayın kurgu olduğu ortaya çıkarken Bağcılar Kaymakamlığı olayla ilgili suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı.

Sosyal medya platformu Twitter'da yayınlanan bir videoda zorlu kış şartlarına rağmen küçük bir çocuğun su sattığı görüntüler ve kullandığı cümleler gündem oldu. Küçük çocuğun adeta bir yetişkin gibi kullandığı cümleler izleyenlerin yüreğini yaktı. Videoyu izleyen vatandaşlar küçük çocuğa yardım edilmesi için yetkileri sivil toplum kuruluşlarını söz konusu videoya etiketledi.

Küçük çocuğun yanına yaklaşan bir kişi," Bu soğukta nasıl satıyorsun? " sorusuna " Abi bir şekilde satıyoruz." dedi. Üşümüyor musun sorusuna yanıt veren ve ismi bilinmeyen çocuk," Üşüyoruz tabi" diye konuştu. 

GÜNLÜK 15-20 TL KAZANIYOR

"Günlük ne kadar kazanıyorsun?" sorusuna ise küçük çocuk," 15 TL, falan 20 TL" diyor. Kazandığı paraları ne yaptığına ilişkin soruya ise küçük çocuk şu yanıtı veriyor: 

" İşte ekmek almak için, su almak için falan. Kazandığımı eve veriyorum." 

PARASINI İSTEYEN KİŞİYE KAZANDIĞI 10 TL'Yİ VERDİ

Anne ve babasının çalışıp çalışmadığı sorusuna ise küçük çocuk şöyle yanıt verdi:" Pandemiden dolayı işten falan atıldılar." Bugün 10 TL kazandığını söyleyen küçük çocuk, kendisinden aç olduğu için  parasını isteyen kişiye," Abi niye soruyorsun ki. Al bunla kendine yemek al. Ben yine kazanırım zaten" diyerek yürekleri ısıttı. 

Ayıp olmaz mı? diyen kişiye küçük çocuk, " Yok abi" diyerek, takdir topladı. 

 

"BEN KAZANIRIM YİNE"

"Ben şimdi yemek yiyeceğim ama sen sonra nasıl kazanacaksın?" sorusuna küçük çocuk," Ben kazanırım yine " diyerek cevap verdi.

"BİR ŞEKİLDE YOLUNU BULACAĞIM, KENDİMİ GEÇİNDİRECEĞİM"

 Küçük çocuğun şu sözleri ise küçük yaşına rağmen hayatın acı yönüyle tanıştığını gösterdi:

" Abi işte hayat zor ya. Elimde olsa para okula yazdırırım kendimi, okula falan para veririm. Öyle ev falan alırım. Ama Allah büyüktür yine. Ben bir şekilde yolunu bulacağım. Kendimi geçindireceğim." 

"ÇOCUĞUM AMA ANLAYABİLİYORUM ÇALIŞMADIKLARINI"

Küçük çocuk şunları söyledi:

"Eskiden yine birazcık daha fazla alıyorlardı da şimdi diyorlar,' Fakir şeyi işte, suyu muyu. Ben onu almam. Dokunmuyorlar. Ben gidiyorum eve dolabı açıyorum, dolap bomboş.  Anneme diyorum neden yemek yok? Onlar da diyorlar,' İşte evin kirası var. Çalışıyoruz ama yapamıyoruz'. Ama ben tabi çocuğum ama anlayabiliyorum çalışmadıklarını. 

KURGU OLDUĞU ORTAYA ÇIKTI

Bağcılar’da Murat Berk Kurubacak isimli 12 yaşındaki çocuk sokakta mendil ve su satarken, sosyal medya fenomeni Fariz 31 lakaplı Umut isimli kişi yanına gelerek para istedi. Bunun üzerine çocuk cebindeki 10 lirayı verdi. Aralarında geçen konuşmalar ise kısa sürede sosyal medyada büyük ses getirdi. Bağcılar Asayiş Şube ekipleri ve Bağcılar Kaymakamlığı hemen harekete geçti. Ekipler, Bağcılar’da oturan küçük çocuğun ailesine ulaştı. Aile mağduriyetlerinin olmadığı ve olayın tamamen kurgu olduğu ortaya çıktı.

"BİR ÇOCUĞUN MENDİL SATMASI BİZİM İÇİNDE VİCDANİ BİR SORUMLULUK SIKINTI OLUŞTURDU"

Olayın takipçisi olduklarını belirten Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, "Ortada bir suç var. Valimizin de talimatlarıyla işlemleri başlatacağız. Her önüne gelen sosyal medyaya video koyduğu zaman ortada farklı şeyler olabiliyor. İşin doğrusu Pazar günü bende videoyu izlediğim zaman üzüldüm. Bağcılar Kaymakamı olarak, bu yaştaki bir çocuğun mendil satması bizim içinde vicdani bir sorumluluk sıkıntı oluşturdu. Bu tür videolar son dönemde popüler oldu belki popülerlik ve kazanç sağlıyor ama toplum vicdanını zedeliyor. Bu hassas dönemde pandemi nedeniyle insanlar sıkıntıya uğradı. Bu videoları çeken arkadaşlara sesleniyorum bunu maddi çıkar haline getirmeyelim" ifadelerini kullandı.

"VİDEO ÇEKMEK İSTEDİKLERİNİ SÖYLEDİLER"

Küçük çocuğun annesi, böyle bir video olacağını bilmediklerini kaydederek, “Benim oğlumun arkadaşlarıydı. Youtuberlar video çekmek istediklerini söylediler eğlenceli bir video için. Aynı gün Umut geldi, biz Murat’ı dükkana getirdik. Sonrasında Fariz geldi ben onu tanımıyordum. Murat Berk tepki gösterdi nasıl olacak diye çünkü Umut’u tanıyordu. Videonun içeriğiyle ilgili benim de hiçbir bilgim yoktu. Murat Berk’e videoyu sordum peçete ve su dediler sonrasında su olmasına karar verdiler dedi. Sonrasında böyle videolar olmasın diye bir daha biz onu uyardık. Fariz, Murat’la bir gün geçirme videosu olacağını söyledi. Ben de bunun bir kurgu olduğunu söyle dedim. Çocuğumun orada peçete ve su satan olarak görülmesinden hoşlanmadım. Tamam dedi, ilk video çekildi, ikinci videonun ardından ben olayın üzerinde durmadım. Dün akşam sosyal medyaya düşünce öğrendim” diye konuştu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
1
0
0
0
👏
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT