1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. İzmir'de vakalarda korkutan artış! 2 bin 600 nüfuslu mahalleye karantinada

İzmir'de vakalarda korkutan artış! 2 bin 600 nüfuslu mahalleye karantinada

İzmir'in Menderes ilçesinde son dönemlerde koronavirüsten 4 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından yapılan filyasyon çalışmasında 70 yeni vakaya rastlandı. Bu olayın ardından 2 bin 600 nüfuslu mahalleye kısıtlama kararı alındı.

İzmir'de vakalarda korkutan artış! 2 bin 600 nüfuslu mahalleye karantinada

İzmir'in Menderes ilçesi bağlı kırsal Küner Mahallesi'nde son dönemlerde koronavirüs vakalarında artışın görülmesinin ardından İlçe Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararı ile mahalleye filyasyon çalışması yapıldı. 2 bin 600 nüfuslu mahallede 70 kişide pozitif vaka tespit edilmesinin ardından mahalle karantinaya alındı.

Muhtarlık binası önünde mahalleliye test yapılırken, binaya gelemeyecek durumda olan yaşlı ya da engelliler için de gezici test ekipleri görevlendirildi. Koruyucu ekipmanını giyen 25 kişilik filyasyon ekibi, tüm mahallede PCR testleri yaptı. Çalışma sonucu 70 pozitif vaka tespit edildi. Öte yandan kısıtlamaların uygulandığı mahallenin giriş ve çıkışlarında jandarma ve polis ekiplerinin nöbetinin sürdüğü görüldü. Araçlardaki kişilerin ateşini ölçen ekipler, vücut sıcaklığı düşük çıkanların mahalleye girmesine izin verdi. Küner Mahallesi sakinlerinin giriş ve çıkışlarına izin verilirken, mahalleden olmayanların girişine ise izin verilmedi. Ayrıca mahalledeki kahve ve berberlerin de hala kapalı olduğu belirtildi.

a9edbdb07e28f8115b1637d0c8d4c5dd-001.jpg

KONUTLARIN ÖNÜNDE TEMİZLİK YAPILDI

Mahallede bu zamana kadar, koronavirüs nedeniyle 4 kişinin hayatını kaybettiği belirlendi. Ticari taksi ve yolcu minibüsü plakası sahiplerinin çok olmasıyla ünlenen köyde, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerden birinin minibüs şoförü olduğu ortaya çıktı. Öte yandan, virüsten korunmak isteyen Küner Mahallesi sakinleri, evlerinin önünü deterjanlı suyla yıkamaya başladı. Ellerine hortumlarını alan köylüler, konutlarının önünde temizlik yaptı.

2f674e325ae9313de669e2e50eb3bd59-001.jpg

''SOKAĞA ÇIKMAYA BİLE KORKUYORUZ''

Mahallede market işleten Murat Önder, "Köyün halini görüyorsunuz, berbat durumda. Sokağa çıkmaya bile korkuyoruz. Biz tedbirlerimizi alıyoruz, gerisi Allah'a kaldı. Gereken her şey yapıldı. İlaçlamalar yapıldı, herkese testler yapıldı. Hasta olduğu tespit edilenler de evlerinden çıkmıyor, kimisi de hastanede tedaviye alındı. Ben market işletiyorum, toptancıların hiçbiri köye gelmiyor. Bu yüzden işlerimiz de durdu" dedi.

7e928e563751fe76fc9fc139bc3f80de-001.jpg

''HERKES TEDİRGİN''

Mahalle sakinlerinden Nilüfer Küçülü ise, "Evlerimizden çıkmıyoruz, misafirliğe çıkmıyoruz. Ben çalışmak için bazen dağa çıkıyorum, çünkü mecburum. Köydeki durum eskisi gibi değil, herkes tedirgin ve herkes birbirinden kaçıyor. Bu köyde genelde dolmuş şoförlüğü ve ticari taksi şoförlüğü yapılıyor. Ama denildiği gibi her hanede 10 tane yok. Ben de buralıyım, hiç dolmuşumuz olmadı. Dede teriyle kazanılanlar elbette var, bunda da gocunacak bir şey yok" dedi.

ad7ea5e9fcacfb56ff39ef2b198630fb.jpg

Bölge Gündem (OG)
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT