1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Kemal Ercan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Kemal Ercan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik İlçe Başkanı Kemal Ercan 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yazılı kutlama mesajı yayınladı.

Kemal Ercan'ın 30 Ağustos Zafer Bayramı Mesajı

Cumhuriyet Halk Partisi Pendik İlçe Başkanı Kemal Ercan 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yazılı kutlama mesajı yayınladı.

İŞTE YAYINLANAN MESAJ:

"30 Ağustos Zaferi’nin anlamını kavrayabilmek için öncelikle Sevr Antlaşması’nı bilmek gerekir. Şöyle ki Ortadoğu’yu şekillendirmek isteyen emperyalist güçler bu antlaşmada ülke topraklarını paylaşmış, Boğazları on devletten oluşan bir komisyona bırakmış, doğu parçalanmış, İzmir’in Egemenlik Hakları beş yıl süreyle Yunanistan’a bırakmış, Adalar gitmiş, azınlık hakları müttefik devletlerin denetimine bırakılmış, ordu sınırlandırılmış, donanma tasfiye edilmiş, kapitülasyonlar yeniden uygulamaya sokulmuş vs.

Mustafa Kemal Atatürk bu antlaşmayı “siyasi, adli, iktisadi ve mali bağımsızlığımızı imhaya ve sonuç olarak yaşama hakkımızı inkâr ve ortadan kaldırmaya yönelik olan Sevr Antlaşması bizce mevcut değildir” sözleriyle yok saymış ve Dünya Emperyalist Güçlerine karşı Bağımsızlık ve Kurtuluş Savaşını örgütleyerek emperyalizme karşı Dünya’nın ilk zaferini kazanmıştır.

30 Ağustos Zaferi emperyalizm karşı verilen savaşın zaferle biten bir sonucu olmakla birlikte Türkiye Cumhuriyeti’nin aydınlanma mücadelesinin de başlangıcıdır.

Bu vesileyle kahraman askerlerimizi, şehitlerimizi, komutanlarımızı ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle anıyorum."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.