1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KKTC'de şiddetli fırtına ve sel hayatı durdurdu

KKTC'de şiddetli fırtına ve sel hayatı durdurdu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde şiddetli yağış nedeniyle ev, iş yerleri ve birçok otele su bastı. Doğu Akdeniz Üniversitesi'nde eğitime bir gün ara verilen ülkede Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi halka elektrik şalterlerini acilen kapatmaları uyarısında bulundu. Şiddetli yağmur sonucu 1 kişi öldü, 3 kişi kayıp.

KKTC'de şiddetli fırtına ve sel hayatı durdurdu

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde (KKTC) iki gündür etkili olan şiddetli fırtına ve yağış, akşam saatlerinde etkisini artırdı. KKTC genelinde iki gündür etkili olan fırtına ve yağmurun şiddetlenmesiyle bazı yerlerde görüş mesafesi beş metreye kadar düştü.

kktc-ic1.jpg

Girne'de şiddetli fırtına ve yağış nedeniyle bazı otel, işyeri ve evleri su bastı. Bu arada Girne-Lefkoşa, Girne-Dikmen ve Güzelyurt-Kalkanlı kara yolları şiddetli yağış nedeniyle ulaşıma kapandı. Birçok bölgeye enerji nakil hatlarının zarar görmesinden dolayı elektrik verilemiyor.


kktc-ic3.jpg

Milli Eğitim Bakanlığı yaptığı açıklama ile okulların kötü hava şartları nedeniyle tatil edildiğini duyurdu. Doğu Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü de; yaptığı açıklamada eğitime bir gün ara verdiklerini bildirdi."Şalterleri kapatın, evden çıkmayın" KKTC Afet ve Acil Durum Yönetimi Komitesi halka dikkatli olmaları çağrısında bulunarak şu duyuruda bulundu: "Sel-su baskını olması halinde evlerinde elektrikli cihaz kullanılmaması, elektrik şalterlerinin derhal kapatılması gerekiyor. Vatandaşların, zorunlu olmadıkça evlerden ayrılmaması, gerekmedikçe trafiğe çıkılmaması; trafiğe çıkılması halinde trafikte araçları ile risk teşkil edebilecek su veya çamur birikintilerine girilmemesi gerekiyor"

HABERE YORUM KAT