1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Konut kredilerinin toplam değere oranı yüzde 80'e çıktı

Konut kredilerinin toplam değere oranı yüzde 80'e çıktı

Kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde 75'ten yüzde 80'e çıkarıldı.

Konut kredilerinin toplam değere oranı yüzde 80'e çıktı

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu"nun (BDDK) bugünkü Resmi Gazete"de yayımlanan yönetmelik değişikliğinde, "Tüketicilere, konut edinmeleri amacıyla kullandırılacak kredilerde ve taşıt kredileri hariç konut teminatlı kredilerde, kredi tutarının teminat olarak alınan konutun değerine oranı yüzde sekseni aşamaz" ifadeleri kullanıldı.

48 AYI AŞMAYACAK

Bu oran daha önce yüzde 75 olarak uygulanıyordu. Yönetmeliğe göre, teminat olarak alınan gayrimenkullerin değerlemesi, BDDK veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş değerleme şirketlerine yaptırılması ve sınırlamada bu değerlerin kullanılması zorunlu tutulacak.

Aynı yönetmelik değişikliğinde, "gayrimenkul alımı amaçlı krediler ve eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılan krediler" dışındaki tüketici kredilerinin vadesi 48 ayı aşamayacak.

YENİDEN DÜZENLENECEK

Yönetmelik değişikliğine göre, daha önce kullandırılan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi durumunda en fazla "yetmiş iki ay" ile sınırlı olmak üzere yeniden düzenlenecek.

Yeniden yapılandırma kapsamında borçluya ilave kredi kullandırılması halinde ilave kullandırılan kredinin vadesi kırk sekiz ayı aşamayacak.

Etiketler : , , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.