1. HABERLER

  2. TUZLA

  3. Korkutan Sızıntının Nedeni Kezzapmış

Korkutan Sızıntının Nedeni Kezzapmış

İstanbul'u ayağa kaldıran sızıntının kezzap olduğu ortaya çıktı. İtfaiye ekipleri yaklaşık 5 saat süren çalışmanın sonucunda kimyasal madde sızıntısını durdurdu.

Korkutan Sızıntının Nedeni Kezzapmış

İstanbul'u ayağa kaldıran sızıntının kezzap olduğu ortaya çıktı. İtfaiye ekipleri yaklaşık 5 saat süren çalışmanın sonucunda kimyasal madde sızıntısını durdurdu.

Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesindeki bir fabrikada nitrik asit dolu bir tankın delinmesi sonucunda sızıntısı başladı. Sızıntı sırasında gökyüzüne sarı ve kahverengi renkte duman yükseldi. Söz konusu nitrik asidin halk arasında "kezzap" olarak bilinen kimyasal olduğu ortaya çıktı.

5 SAATLİK ÇALIŞMA SONRASI SIZINTI DURDURULDU

İtfaiye ekipleri sızıntıyı önlemek için önlemek için saat 10.30 sıralarında çalışmalara başlattı. İtfaiye ekipleri yaklaşık 5 saat süren çalışmanın sonucunda kimyasal madde sızıntısını durdurdu. Çalışmalar sırasında dozerle sızıntının olduğu alana kum taşındığı görüldü.

İtfaiye ekipleri sızıntının sonlandırılmasının ardından nitrik asidin (kezzap) yayıldığı alandan tahliye çalışmalarına başladı.

Çalışmalar sırasında hazır halde ambulans bekletildiği görülürken, olayı takip eden basın mensupları da gaz maskesi taktı.

İTFAİYE EKİPLERİ KİMYASALA KARŞI ÖZEL KIYAFET GİYDİ

Bazı itfaiye görevlileri çalışmalar sırasında kimyasal madde kaynaklı zararlara karşı imal edilen yeşil renkli özel kıyafet giydi. Çalışmalar yoğunlukla en kritik bölümü delinen bir tankın bulunduğu bölümde sürdürüldü. Çalışmalar sırasında çevrede de çok sıkı güvenlik tedbirleri alındı. Çevre işyerlerinde çalışanlar, işçiler dahil olmak üzere herkes bölgeden uzaklaştırıldı. Polis ekipleri devriye gezerek ve sesli uyarılar yaparak, olayın yaşandığı yere 1 kilometreden fazla yaklaşılmasına izin vermedi.

 

Çalışmalar sırasında bazı itfaiye görevlilerinin ayran içtiği görüldü.

İSTANBUL VALİLİĞİ: NİTRİK ASİT TAHLİYE EDİLMEKTEDİR

İstanbul Valiliği, Tuzla'daki kimyasal madde sızıntısıyla ilgili açıklama yaptı.
Açıklamada, "Tuzla Deri Organize Sanayi Sitesi içerisinde faaliyet gösteren bir firmaya ait bina dahilinde bulunan tankın delinmesi sonucunda açığa çıkan nitrik asit süratli ve emniyetli bir şekilde tahliye edilmektedir. Tahliye edilen maddenin kimyasal özelliği nedeniyle tahriş edici, gözlere ve solunum yollarına zarar verici özelliği bulunmakta olduğundan bina ve çevresi tedbiren boşaltılmıştır. Söz konusu maddenin tahliyesi neticesinde bina ve çevresinde tekrar gerekli kontroller yapılacak ve alınan tedbirler kaldırılacaktır. Yaşanan olayda herhangi bir yaralanma yaşanmamıştır" denildi.

tuzla-daki-kimyasal-sizinti-kezzap-cikti-7572666_7928_m.jpg

KEZZAP NİTRİK ASİDİN HALK ARASINDAKİ ADI

Kezzap, nitrik asitin halk arasındaki adıdır. Bileşiminde üç oksijen, bir hidrojen ve bir azot bulunan kuvvetli bir asittir kezzap. Konsantrasyonu arttıkça daha tehlikeli olan bu asit HNO3 formülüyle gösterilmektedir. Gliserin ile reaksiyona sokulduğunda nitro gliserin elde edilmektedir. Nitrik asit patlayıcı madde olacak kimyasalları nitrata çevirdiği için patlayıcı maddelerin hemen hemen hepsinde kullanılmaktadır. Dinamit ve TNT patlayıcılarda özellikle kullanılmaktadır. Ayrıca plastik ve gübre yapımında da kullanılmaktadır. Kezzapın bir diğer adı da Aqua Fortis'dir.

Söz konusu asitin insan sağlığına zararları "tahriş edici", "gözlere ve solunum yollarına zarar verici" olarak sıralanıyor.

NİTRİK ASİTİN ZARARLARI

Bütün vücut için tahriş edici madde özelliğindedir. Teması ve yutulması durumunda ciddi zararları olan korozif bir maddedir.

Soluma: Gaz ve buharı solunmamalıdır. Solunması halinde madur açık havaya çıkarılmalıdır.
Cilde temas: Cilde teması halinde temas edilen yer bol su ile yıkanmalıdır. Her türlü temasdan kaçınılmalıdır. (Göz, vücut, elbise). Temas halinde temas eden bölge bol su ile en az 15 dakika yıkanmalıdır. Tahriş etkisi geçmiyorsa doktora müracaat edilmelidir.

Göze temas: Akan su ile yıkanmalıdır ve acilen doktora başvurulmalıdır. Ciddi olarak göze zarar verebilir.

Yutma: Yutulmamalıdır. Yutulması çok ciddi sağlık problemlerine yol açabilir. Eğer yutma söz konusu ise yutan kişiye bol su içirilmelidir. Kusturulmamalı ve doktora müracat edilmelidir. Bazlar ve su ile çok şiddetli bir şekilde reaksiyona girer. Bazik maddelerden ve sudan uzak tutulmalıdır.

BAKAN IŞIK: 20 TONLUK BİR NİTRİK ASİT TANKI...

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, bu sabah Tuzla'da bir fabrikada meydana gelen nitrik asit sızıntısıyla ilgili olarak açıklamalarda bulundu.

Işık, "20 tonluk bir nitrik asit tankı yapılmış. Zannediyorum ki testleri tam yapılmadan tanka nitrik asit koymuşlar. Buradan da bir sızıntı olmuş. Güvenlik için çevrede etki alanındaki fabrikalar boşaltıldı. Şu anda itfaiye ve diğer kurumlar gerekli müdahaleyi yapıyorlar" dedi.

Fikri Işık, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile Türk Plastik Sanayicileri Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) işbirliğiyle Şişli Grand Cevahir Otel'de düzenlenen 'Oyuncak Sektör Çalıştayı'na katıldı. Buradaki açılış konuşmasının ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Fikri Işık, bir soru üzerine bu sabah Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada meydana gelen kimyasal sızıntı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

tuzla-daki-kimyasal-sizinti-kezzap-cikti-7572666_2232_m.jpg

İBB'DEN KİMYASAL MADDE SIZINTISI AÇIKLAMASI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi de (İBB), Tuzla'da bir fabrikadaki nitrik asit sızıntısıyla ilgili açıklama yaptı.

Açıklamada şöyle denildi:
"Tuzla Orhanlı Mahallesi Organize Deri Sanayi Sitesi'nde nitrik asit üretimi yapan bir fabrikada kimyasal madde sızıntısı meydana geldi. Tek katlı işyerinde bulunan 6.5 metre boyunda 2 metre çapındaki tanktan sızan nitrik asit, önleme havuzunda birikti. İstanbul İtfaiyesi Orhanlı, Dudullu ve Tuzla gruplarından 8 araç 23 personel ile kısa süre içerisinde olay yerine ulaştı. Ekipler, özel maske, kimyasala koruyucu tulum giyerek olaya müdahale ediyor. İtfaiye Kimyasal Müdahale Aracının pompası ile havuza dolan tehlikeli madde Gebze'den gelen kimyasal taşıma tankerine aktarılıyor. Taşıma aracına aktarılan nitrik asit güvenli bir şekilde olay yerinden tahliye ediliyor. Sızan gaz dolayısıyla tedbir amaçlı olarak 150 metrelik alan boşaltılarak güvenli bölge oluşturuldu"

"SIZINTI BİZDE DEĞİL" AÇIKLAMASI

Konsept Deniz Yatırımları ve Enerji Sistemleri A.Ş'den yapılan açıklamada, Tuzla Organize Deri Sanayi Bölgesi'nde bir işyerinde meydana gelen kimyasal madde sızıntısıyla bir ilgilerinin olmadığı bildirildi. Olay yerinde kaydedilen görüntülerde fabrikalarının tabelasının görülmesi üzerine yapıldığı belirtilen açıklamada şöyle denildi.

"Konunun şirketimizle ilgisi olmayıp, meydana gelen sızıntı sonrası itfaiye ekipleri profesyonelce müdahale etmiş, gerekli güvenlik önlemlerini de alarak sızıntıyı kontrol altına almışlardır. Hiçbir hasar da meydana gelmemistir. Konsept Deniz Yatırımları ve Enerji Sistemleri A.Ş. olarak bu olay ile bir ilgimizin olmadığını kamuoyuna duyururuz. Şirketimiz sadece olaya kolay mudahale edilmesi icin, itfaiye ve polis ekiplerine geçiş yollarımızı kullandırmıştır, bilgilerinize sunarız."

7572.jpg.png

7570.jpg.png

7567.jpg.png

HABERE YORUM KAT