1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. KOSGEB Anadolu Yakası Bölge Müdürü, Genç İş Adamlarını Bilgilendirdi
KOSGEB Anadolu Yakası Bölge Müdürü, Genç İş Adamlarını Bilgilendirdi

KOSGEB Anadolu Yakası Bölge Müdürü, Genç İş Adamlarını Bilgilendirdi

Genç PESİAD aylık bilgilendirme toplantıların bu ay ki bölümü KOSGEB Anadolu Yakası Bölge Müdürü Dr.Serhat Öztürk’ün sunumuyla gerçekleşti.

Genç PESİAD aylık bilgilendirme toplantıların bu ay ki bölümü KOSGEB Anadolu Yakası Bölge Müdürü Dr.Serhat Öztürk’ün sunumuyla gerçekleşti.

Resmi tanıma göre 1-250 arasında çalışanı olan 40 milyonun altında cirosu ya da net satışları olan işletmelere KOBİ (Küçük ve Orta Boy İşletmeler) denildiğini belirten Öztürk,KOBİ'lerin Türkiye ekonomisinin omurgasını oluşturduğunu vurguladı.

İstihdamın %70'i ,satışların %60'ından fazlasının KOBİ'ler üzerinden gerçekleştiğini belirten Öztürk,ihracatın %60'ından fazlasının KOBİ'ler tarafından yapıldığını söyledi.
Öztürk,bizlerin amacı küçükleri orta ölçeğe orta büyüklükteki işletmeleri ise büyük ölçekli firma durumuna getirmek,bu çerçevede KOSGEB olarak tüm desteklerimizi bu guruba veriyoruz.KOBİ olmayan işletmeler bu destekten faydalanamıyor.Dedi.

Türkiye'de yer alan işletmelerin büyük bir kısmının (828 bin işletme) KOSGEB veri tabanına kayıtlı olduğunu belirten Öztürk, veritabanında 828 bin işletme içerisinde 38 bin işletmeye bugüne kadar destek sağladıklarını söyledi.
Son başvurusu 6 Mayıs olan yeni bir destek çağrısı hakkında bilgi paylaşan Öztürk,başvuru yapacakların imalat ve yüksek ve orta teknoloji alanındaki sektörlerde yer alması gerekiyor.Dedi.

Bu sektörlerde yer alan firmaların minimum 300 bin TL'lik hasılata ve en az 3 çalışana sahip olması gerektiğinin altını çizen Öztürk, proje süresi en az 6 en çok 12 ay olabileceğini vurguladı.

Destek üst limitinin geri ödemesiz 300 bin TL geri ödemeli olarak 500 TL olduğunu söyleyen Öztürk,toplamdaki desteğin üst limiti 800 bin TL.İstanbul 1.bölgede olduğu için %60 oranında destekten faydalanılabilir dedi.
Makine-teçhizat olarak iki tür desteğin bulunduğunu belirten Öztürk,geri ödemesiz desteklerde hibe edilen makine ve teçhizatlar, test analist ve kalibrasyona yönelik cihazlar için geçerli,Dedi.

Makinelerin ihtiyacı olan yazılım konusunda da 150 bin TL'ye kadar destek verdiklerini belirten Öztürk,personel giderlerine 150 bin TL'ye kadar desteklediklerini söyledi.Öztürk,hizmet alımı kapsamında eğitim,danışmanlık,tanıtım giderleri,ürün tanıtımı gibi harcamalarda 150 bin TL'ye kadar hibe olarak destek verdiklerinin altını çizdi.

Toplantı,KOSGEB Anadolu Yakası Bölge Müdürü Dr.Serhat Öztürk’e Genç PESİAD başkanı Murat Açık’ın katkılarından dolayı teşekkür plaketi ve yeni üye olan Erhan Can Bingöl,Kemal Piroğlu,Yusuf Zorlu,Ercan Ahmetbeyoğlu,Harun Gedikoğlu,Fatih Yıldız,Eray Duman,Murat Güneş,’e PESİAD başkan yardımcısı Süleyman Yılmaz’ın üyelik belgelerini vermesiyle son buldu.

dsc_0355.jpgdsc_0361.jpgdsc_0361.jpg

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.