1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Küçük Sara, Babasının son anlarına şahit oldu

Küçük Sara, Babasının son anlarına şahit oldu

Küçük Sara, Babasının son anlarına şahit oldu

Son olarak 13 yaralı daha Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alınırken, babası da yanında öldürülen 7 yaşındaki Sara’nın gözleri yaşadığı korkunç acıyı anlatıyor.

Gazze’de yaralanan Filistinli çocuklar, Pendik Marmara Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde tedavi altına alındı. İlk önce 3 yaralının tedavi için geldiği hastaneye daha sonra 13 yaralı daha getirildi. Yaralıların çoğunun çocuk olması, görenlerin yüreğini sızlatırken, Pendik Belediyesi de yanlarında gelen ailelerinin barınma ve günlük ihtiyaçları için yardım elini uzattı. Tercüman da sağlayan Pendik Belediyesi, Filistinli ailelerin acısına ortak oldu. Dışişleri Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı(TİKA)’nın girişimleriyle getirilerek M.Ü. Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırılan çoğu çocuk 13 kişiden birinin durumu oldukça ciddi iken, diğer hastalar ve yakınları da Gazze’deki insanlık suçu korkunç tabloyu gözler önüne seriyor. Yaşadıkları bombalama anlarını anlatırken zorlanan ve göz yaşlarına hâkim olamayanlar olduğu gibi, yaşadıklarını hatırlamak dahi istemeyen hasta ve yakınları da var. Hastane’de özel bir bölüme alınan Gazzeli çocuk yaralılar, ağrı ve sızılarına rağmen güvenilir bir ortamda tedavi oluyor, yaşadıkları psikolojik zorluklara rağmen odalarındaki televizyonlardan çizgi film izleyerek saldırıların korkunç yüzünü unutmaya çalışıyor. Yaralıların bazıları ise taburcu oldu.

GÖZLERİNİN ÖNÜNDE BABASININ SON ANLARINA ŞAHİT OLDU

Sara Fared Ahmed(7 yaşında)… Ramazan Bayramı’nın 2. günü sabah saatlerinde evi vuruldu. Ailesinden babası ve amcası şehit oldu. Evleri oturulamayacak duruma geldi. Bombalama sırasında Sara da babasının yanındaydı ve hem kol hem de bacağından ciddi şekilde yaralandı. Gözlerinin önünde babasının son anlarına şahit olan Sara, psikolojik buhranı da henüz üzerinden atamadı. Gazze’de 3 ameliyat oldu ve Türkiye’ye geldiği andan itibaren 2 ameliyat daha geçirdi. Ablası ve abisi Gazze’de Birleşmiş Milletlerin güvencesindeki bir okulda sığınıyor. Minik kardeşleri Sara ve annelerinin Gazze’ye iyileşerek dönmelerini bekliyor. Annesi, Gazze’ye en büyük desteği sağlayan ve kendilerini en iyi şekilde ağırlayan Türk devleti ve halkına teşekkür ediyor.

RAMAZAN AYININ SON GÜNLERİNDE EVİ VURULDU

Majed Abdülkadir Haslish(23 yaşında)… Ramazan ayının son günlerinde evi vuruldu. Vurulma anında namaz kılıyordu ve bir anda sol dizinin ve karın bölgesinin parçalandığını hissetti. 8 kişilik ailesinde bombalama anında Abdülkadir’den başkası zarar görmezken, Abdülkadir evlerinin tamamen yıkıldığını ve kendisinin enkaz altından kurtarıldığını belirtiyor. Türkiye’nin kendilerine sahip çıkmasından ötürü teşekkür ediyor. Gazze halkı olarak bu zulmün karşılıksız kalmayacağına inandıklarını belirtiyor.

BABA VE KIZI TEDAVİ ALTINDA

Raniya Zaza(10) ve babası Fayiz Zaza(41), İsrail’in ilk kara harekâtı sonrası bombalamalarda yaralandılar. Bombaların düştüğü anda Şecaiye bölgesindeki evlerinden tahliye edildikleri sırada yakınlarına düşen bombanın etkisiyle Fayiz Zaza, kızı Raniya ağır şekilde kol ve bacaklarından yaralanırken, 10 kişilik ailenin diğer fertleri hafif şekilde yaralandı. Raniya, babası ve annesi ile Türkiye’ye geldi. Diğer kardeşleri Birleşmiş Milletlere bağlı okulda sığınıyor ve Gazze’de onların dönüşlerini bekliyor. Baba Fayiz Zana, Ramazan ayında bombalar düşmesine rağmen Gazzelilerin morallerinin çok yüksek olduğunu ve Ramazan oruçlarını hiç aksatmadan tuttuklarını kaydediyor.

YAŞADIKLARINI ANLATMAK İSTEMEDİ

10 yaşındaki Yahya Harara’nın babası ise Türk halkına selam ve teşekkürlerini bildirirken, yaşadıkları korkunç anın etkisinden ve bir daha hatırlamak istemediğinden dolayı yaşadıklarını anlatmıyor. Minik bir Filistinli ise taburcu esnasında cesaretini ve moralini göstermek için objektiflerimize zafer işareti yaptı.

IMG_1727

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.