1. HABERLER
  2. SPOR
  3. Kurban Bayramı yeni kısıtlamalarla gelebilir!

Kurban Bayramı yeni kısıtlamalarla gelebilir!

Vaka sayılarının beklenen rakamların altına düşmemesi yeni kısıtlamaları gündeme getirdi. Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramına kısa bir süre kala koronavirüs salgını nedeniyle yeni kısıtlamaların olabileceğini söyledi.

Kurban Bayramı yeni kısıtlamalarla gelebilir!

Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını, yaşantımızı engellemeye devam ediyor. Dünyada salgına yakalanan kişi sayısının 13 milyonu geçtiği şu sıralarda, Türkiye'de yaklaşan Kurban Bayramı da kısıtlamalarla gelebilir. CNN Türk'e katılan Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, Kurban Bayramının Ramazan Bayramı gibi kısıtlamalarla gelebileceğini söyledi. Dünya üzerinde salgın etkisini sürdürmeye devam ederken, Türkiye'de hala 1000'li rakamların altına düşüş gerçekleşmedi. Konuyla ilgili televizyon programında konuşan Necmi İlhan, vatandaşlara uyarılarda bulundu. 

"GİRİŞ ÇIKIŞ YASAĞI GELEBİLİR"

Prof. Dr. Necmi İlhan, Kurban Bayramına çok düşük rakamlarla girmek arzusunda olduklarını belirterek,"Şu anda bugünden itibaren 9 gün var. Eğer biz 9 günde daha aşağı düşmezsek Kurban Bayramı'nda bazı kısıtlamalar da gelebilir. Evet ülke genelinde sayın bakanımız kısıtlama olmayacağını söyledi ama; bir ilçede, ya da bir ilde çok fazla vaka artışı görülürse oraya kısıtlama gelebilir. Giriş çıkış yasağı gelebilir. Kurban Bayramı'nda kimse Ramazan Bayramı'ndaki gibi uzakta olmak istemez. Memlekete gideceğiz ama fiziksel mesafe ve karantina koşullarına da dikkat etmemiz gerekiyor." diye konuştu.

Kurban Bayramı yeni kısıtlamalarla gelebilir!

"UYARILARA DİKKAT ETMEZSEK ARTIŞ GÖREBİLİRİZ"

Uyarılara dikkat etmezsek vaka sayılarında tekrar artış görebileceğimizi söyleyen Necmi İlhan, "Evet çok özledik büyüklerimizi. Gittiğimiz zaman sarılma, temas yerine yine fiziksel mesafeye dikkat etmeliyiz. Kaldığımız yerde havalandırmaya dikkat etmeliyiz. Camı mutlaka açmamız gerekiyor. Özellikle bir evde çok sayıda kişi kalacaksa tuvalet gibi banyo gibi yerlerin havalandırmasına çok dikkat etmesi gerekiyor. Çünkü virüs gücünü temastan ve havadaki yoğunluktan alıyor. Eğer Kurban Bayramı'nda bunlara dikkat etmezsek bayramdan sonra vaka sayısındaki artışı görebiliriz." ifadelerini kullandı.

Onur Çelik
Spor Editörü
HABERE YORUM KAT
1 Yorum