1. HABERLER

  2. BİLİM TEKNOLOJİ

  3. Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Lamborghini'nin ilk hibrit otomobili olan Sian'a merhaba deyin! Ayrıca markanın en güçlü yol otomobili olduğunu da söylemekte fayda var...

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Güncellenen emisyon limitleri ve etkisi artan küresel ısınmadan dolayı otomobil üreticileri motorlarında hacim küçültme ve elektrifikasyon gibi yeni stratejilere yöneldi. Binek ve sokakta görmeye alışkın olduğumuz, yüksek adetlerde satılan modellerin hibrit, elektrik ve düşük hacimli motora sahip olanları pek fazla dikkatimizi çekmezken özellikle performans için otomobil üretenbazı markaların bu atılımı bu aralar çok dikkat çekiyor. 

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

12 Eylül’de kapılarını açacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı’nda tanıtılacak Sian, internete görsellerin ve özelliklerinin servis edilmesiyle adından oldukça söz ettiriyor.

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Otomobilin üzerinde Aventador SVJ’de bulunan 6.5 litrelik V12 atmosferik motor bulunuyor. 48 voltluk sistem ile senkronize biçimde çalışan bu motor toplamda 819 beygir güç üretiyor. SVJ’de ise durum 770 beygir idi. Böylelikle Sian markanın en hızlı yol otomobili pozisyonuna gelmiş oldu.

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Sian 0’dan 100 km/s hıza elektrik motorununda etkisiyle 2.8 saniyede ulaşıyor. Aracın maksimum hızı ise 350 km/s olarak belirtilmiş.

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Otomobilin dış görsellerine baktığınızda ise Aventador’dan, Huracan’dan hatta Gallardo’dan izler bulmanız mümkün. Oldukça keskin biçimde tasarlanan çizgilere sahip olan otomobilin yıldız biçiminde tasarlanmış olan gündüz farları, farların hemen önünde size merhaba diyor. Ön kaputun hava giriş ve kordon çizgisi ise farlardan gözlerinizi aldığınızda dikkat çeken unsurlar arasında. Ön kısımda son olarak farların arkasına gizlenmiş hava giriş ızgarası da oldukça iddialı.

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Sian’ın yan profiline göz attığınızda otomobilin arka lastiklerinin hemen önünde geniş bir hava girişi bulunduğunu fark ediyorsunuz. Buna ek olarak yine yıldız biçiminde tasarlanan jantlar en önemli detaylardan biri.

Otomobilin arkası ise tam bir bilim kurgu filminden çıkmış gibi. Sürücü ve yolcu bölümünün üzerinde bulunan cam kısım arkada yer alan motorun üzerine kadar uzanıyor. Bu adete bir sürüngenin sırtını andırırken üç parça halinde olan stoplar ve arka kısmın tam ortasına yerleştirilmiş iki egzozda aracın karakterini gözler önüne seriyor.

Lamborghini’den ilk elektrikli otomobil geldi

Lamborghini, Sian modelinden sadece 63 adet üretecek. Bu otomobil için markanın geleceğiyle ilgili, özellikle elektrik gücüne dayalı neler yapabileceğini tüm piyasaya gösteren en önemli model diyebiliriz.

Markanın tasarım direktörü Mitja Borkert, “Otomobili tasarlarken efsane modelimiz Countach’dan esinlendik. Ancak Sian Lamborghini’nin gelecekteki ikon modeli. Özellikle kişiselleştirme konusunda otomobil sınır tanımayacak. Toplam 63 adet üretilecek olan Sian’ı satın alacak kişiler tüm tasarım sürecinde otomobilini takip edebilecek” açıklamasında bulundu.

HABERE YORUM KAT