1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

Beyrut'ta patlama meydana geldi. İlk belirlemelere göre, eski Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri'nin evinde ve çevre binalarda büyük bir hasar oluştu. Eski Başbakanın sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Beyrut Valisi ise gözyaşlarına hakim olamayıp limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

Lübnan'daki Beyrut Limanı yakınlarında büyük bir patlama gerçekleşti.

Patlama, Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin evinin yakınlarında oldu.

ESKİ LÜBNAN BAŞBAKANI SAAD EL-HARİRİ'İN EVİ PATLAMADA ZARAR GÖRDÜ

Meydana gelen patlamada ilk belirlemelere göre, eski Lübnan Başbakanı Saad el-Hariri'nin evinde ve çevre binalarda büyük bir hasar oluştu. Hükümet binasının da patlama nedeniyle zarar gördüğü aktarılırken Muhammed el-Emin Camisi'nde de büyük hasar oluştuğu açıklandı.

SAAD EL-HARİRİ'NİN SAĞLIK DURUMU

Eski Başbakan Saad el-Hariri'nin sağlık durumunun iyi olduğu açıklanırken olayı takip ettiği belirtildi.

PATLAMAYA İLİŞKİN İLK GÖRÜNTÜLER

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

LÜBNAN RESMİ HABER AJANSI DUYURDU

Lübnan resmi ajansı NNA'nın haberinde, Beyrut Limanı'nda patlayıcı maddelerin bulunduğu 12 numaralı depoda yangın çıktığı belirtildi.

Beyrut'ta meydana gelen patlama sesi başkentin banliyölerinden de duyuldu.

3 KATLI BİR BİNA YIKILDI

Patlamanın etkisiyle 3 katlı bir binanın yıkıldığı, enkaz altında hala insanların olduğu belirtildi.

TÜRKİYE'DEN BEYRUT'TAKİ PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA VE DESTEK MESAJI

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada "Beyrut'ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet, Lübnan halkına başsağlığı diliyoruz. Enkaz altında kalanların olduğu haber veriliyor. Umarız ölü ve yaralı sayısı artmaz. Türkiye her tür yardım için hazırdır." ifadelerini kullandı.

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, patlamaya ilişkin yaptığı açıklamada Kardeş Lübnan halkının ve Beyrut'luların yanındayız. ifadesine yer verdi.

Ömer Çelik paylaşımında  "Beyrut'ta meydana gelen patlamada hayatını kaybedenlere Allah'tan rahmet dileriz. Enkaz altında kalanların sağ salim kurtulmasını diliyoruz. Lübnan'ın kardeşi Türkiye bu zor günde kardeşlerinin yanındadır. " ifadelerini kullandı.

Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta patlama meydana geldi!

BEYRUT VALİSİ'NİN AÇIKLAMASI

Olayın ardından açıklamalarda bulunan Beyrut Valisi Mervan Abbud gözyaşlarına hakim olamadı. Abdud limandaki patlamayı Hiroşima ve Nagazaki'ye benzetti.

"SİLAH DEPOLARIMIZIN HEDEF ALINDIĞI İDDİASI GERÇEK DIŞIDIR"

Hizbullah'a yakın kaynaklar ülkenin yerel medyasına yaptığı açıklamada, Beyrut'taki patlamanın, kendilerine ait silah depolarında meydana geldiği ve saldırının İsrail tarafından gerçekleştirildiği yönündeki iddiaların gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

İSRAİL'DEN PATLAMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMA

İsrailli yetkililer Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki patlamayla Tel Aviv'in bir ilgisinin olmadığını iddia etti.

İsimlerinin açıklanmasını istemeyen İsrailli yetkililer, yerel basına yaptıkları açıklamalarda, Tel Aviv'in Beyrut'taki patlamayla bir ilgisi olmadığını öne sürdü.

Söz konusu yetkililer, İsrail'in olayla bağlantısını reddederek, patlamanın kaza olabileceğini ifade etti.

"YÜZLERCE YARALI VAR"

Lübnan Kızılhaç Örgütü, başkent Beyrut'ta meydana gelen patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını duyurdu.

Kızılhaç Örgütü yetkililerinden Georges Kettaneh, yaptığı açıklamada, patlama nedeniyle yüzlerce kişinin yaralandığını belirtti. Patlamada ölülerin de olduğunu aktaran Kettaneh, sayı hakkında herhangi bir detay vermedi.

Öte yandan Lübnan Kızılhaç Örgütü, twitter hesabı üzerinden yayınladığı açıklamada, kendi bünyesinde ve ülkenin farklı bölgelerinde bulunan tüm ambulansların Beyrut'ta gönderildiği bilgisini paylaştı.

LÜBNAN SAĞLIK BAKANLIĞI ACI HABERİ DUYURDU

Lübnan Sağlık Bakanı Hamad Hasan, Beyrut'taki patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 50'ye yükseldiğini açıkladı. Bakan Hasan, 2 binden fazla da yaralı olduğunu belirtti.

Yerel medyada ise ölü sayısının açıklanan resmi rakamlardan çok daha fazla olduğunu ileri sürüldü.

TÜRKİYE'NİN BEYRUT BÜYÜKELÇİSİ'NDEN PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA

Türkiye'nin Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamaya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Meydana gelen büyük patlama sonucu başkent Beyrut'un korkunç şekilde sarsıldığını aktaran Çakıl, patlamanın olduğu bölgeye oldukça yakın bir noktada bulunan Türkiye'nin Beyrut Büyükelçiliği rezidansının da hasar gördüğünü ve oradan ayrılmak durumunda kaldıklarını kaydetti.

Şu ana kadar patlamada 2 Türk vatandaşının yaralandığı bilgisine ulaştıklarını belirten Çakıl, bunların durumlarının iyi olduğunu ifade etti.

LÜBNAN BAŞBAKANI DİYAB'DAN PATLAMAYA İLİŞKİN AÇIKLAMA: "SORUMLULARDAN HESAP SORULACAK"

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Beyrut Limanı'nda meydana gelen patlamayı "felaket" olarak nitelendirerek, sorumluların bedelini ödeyeceğini söyledi. 

Diyab, patlamanın ardından yaptığı açıklamada, "Lübnan'da bugün yaşanan felaketin (Beyrut'taki patlama) sorumlularından hesap sorulacak." dedi.

Başbakan Diyab, 2014'ten bu yana limanda bulunan tehlikeli depo hakkında gerçekleri açıklayacaklarını belirtti. 

Yaşananları "felaket" olarak nitelendiren Diyab, tüm kardeş ülkelere, Lübnan'ın yanında yer alması ve destek olması için acil yardım çağrısında bulundu.

Lübnan'ın evladını kaybetmiş bir baba gibi olduğunu söyleyen Diyab, bu sıkıntılı günlerde birlik ve dayanışmadan başka hiçbir şeyin fayda etmeyeceğini söyledi. 

Öte yandan Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn, Beyrut'taki şiddetli patlamanın ardından Baabda Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Yüksek Savunma Konseyini topladı.

Berkem Temizel
Gece Editörü
HABERE YORUM KAT