1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mabetsiz Havaalanı

Mabetsiz Havaalanı

Mabetsiz Havaalanı

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) Dış Hatlar Binasında yolcuların ibadet edeceği bir Mescid bulunmamaktadır.

İstanbul Pendik’te bulunan Sabiha Gökçen Havalimanının 2. Kattaki yurtdışı transit yolcular için ayrılan bölümde Mescid bulunmuyor. Her gün binlerce yerli ve yabancı yolcunun uğrak yeri olan bu bölümde yolcular namaz ihtiyaçlarını orta yerlerde beton üzerinde kılmaktadırlar.

Sabiha Gökçen Havalimanının 1. Katı iç hatlar için ayrılmış olup, burada bir Mescid olmasına rağmen Dış Hatlar bölümünden buraya geçiş yapılamamaktadır. Dış hatlarda seyahat edecek yolcular beton zemin üzerinde namaz kılmaya çalışmakta, Kıbleyi tespit edemedikleri içinde yanlış yönlere doğru namaz kılmaktadırlar.

Yurt dışı yolcuları her an görevli Polislere ve personele Mescid sormakta olup, yok cevabını almaktadırlar. Bu cevap karşısında ‘’Türkiye Müslüman bir ülke, Mescid yok!’’ gibi ifadelerle şaşkınlıklarını ifade etmektedirler. Beton zemin üzerinde, erkek yolcular orta yerlerde namaz kılmaya çalışırken bu durum bayan yolcular için daha da zor olmaktadır.

İçki-parfüm vb reyonlar için binlerce metre kare yer ayrılmış iken, küçük bir Mescid’e yer verilmeyişi yolcuların tepkisine yol açmaktadır. Dileriz yetkili merciler, yolcuların Dış Hatlar Bölümündeki bu taleplerine kulak verirler.

Haber; Abdullah YADİGAR

sabiha-gokcen3

HABERE YORUM KAT