1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Mahmut Kılıç "8 Mart dünya kadınlar günü açıklaması‏"

Mahmut Kılıç "8 Mart dünya kadınlar günü açıklaması‏"

Mahmut Kılıç "8 Mart dünya kadınlar günü açıklaması‏"

Kadın toplumun bir bireyi olmaktan öte bir anadır ve gelecek kuşakların yetişmesinde büyük rolü vardır. İnancımızda da ‘Cennet anaların ayakları altındadır’ sözü ile onurlandırılmış olduklarını unutmamak gerekir

Günümüz dünyasında ezilen, hor görülen kadının sorunlarının çözümüne Kadınlar Günü yeterli değildir. Sevgililer Günü, Anneler Günü gibi özel günler tüketim çılgınlığı boyutlarına erişmişken, Kadınlar Günü sadece belirlenmiş bir tarih olarak takvimlerde yer almamalıdır.

8 Mart’ın İslam tarihi açısından anlamlı bir gün olduğunu hatırlatarak, insanlığın rehberi Hz. Muhammed SAV’in Veda Hutbesini 8 Mart 632 tarihinde gerçekleştirdiğini kaydetti.

"Sevgili Peygamberimiz, bundan on dört asır önce 8 Mart 632 tarihinde gerçekleştirdiği Veda Hutbesinde kadının toplumdaki üstün yerini belirterek gereken prensipleri koymuştur.

Peygamber Efendimizin Veda Hutbesinde, kadınları, “Allah’ın emaneti” olarak tanımlamıştır. Veda hutbesindeki: “Siz onları Allah'ın emaneti olarak aldınız. Kadınların haklarına riayet konusunda Allah'ın emirlerine yapışın, azabından korunun, onların iyiliğini isteyin, durumlarının iyileşmesi için çaba sarfedin”

Bizim inancımız; Cenneti dahi anaların ayakları altına sererek kadına en büyük değeri vermiştir. Elbette kadına yönelik şiddeti engelleyici tedbirler alınmalıdır. Ancak yaşadığımız süreç göstermiştir ki, ne kadar kanun değiştirirseniz değiştirin, şiddet azalmak yerine artmaktadır.

Bu yüzden biz diyoruz ki; asıl olan kanunları değil, zihniyetleri değiştirmektir. Bunun yolu da önce ahlak ve maneviyat diyerek vicdanlara manevi değerleri yerleştirmektir. Toplumun temelini aile, ailenin temeli ise kadındır. Kadının ihmal edildiği, haklarının gasp edildiği, ikinci sınıf muamele gördüğü, şiddet ve ayrımcılığa maruz kaldığı bir toplumun sağlıklı gelişebilmesi mümkün değildir. Saadet Partisi olarak kadına yönelik her türlü baskı, şiddet ve ayrımcılığa karşıyız. Biz sadece kadına değil insana yönelik her türlü ayrımcılığın son bulduğu bir dünya için çalışıyoruz. Bu duygularla, tüm hanım kardeşlerimizin, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutluyorum”

Mahmut KILIÇ

Saadet Partisi

Pendik Belediye Başkan Adayı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.