1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Maltepe'deki CHPlinin taciz olayında gerekçeli karar açıklandı: Umut Karagöz, kadını tuvalete kilitleyip dövmüş!

Maltepe'deki CHPlinin taciz olayında gerekçeli karar açıklandı: Umut Karagöz, kadını tuvalete kilitleyip dövmüş!

Maltepe İlçe Yöneticisi Umut Karagöz'ün, 23 yaşındaki bir kadını restoranda taciz ettiği iddialarıyla başlatılan davada, yeni gelişmeler ortaya çıktı. Karagöz'e verilen 15 yıl hapis cezasının gerekçeli kararı hazırlanırken, CHPli ismin kadını saçlarından tutarak yerlerde sürüklediği görüntüler mahkemeye sunuldu.

Maltepe'deki CHPlinin taciz olayında gerekçeli karar açıklandı: Umut Karagöz, kadını tuvalete kilitleyip dövmüş!

Maltepe'de, meydana gelen olayda, CHP Maltepe İlçe Başkan Yardımcısı Umut Karagöz'ün 23 yaşındaki kadına bir restoranda cinsel saldırıda bulunduğu iddia edilerek konu hakkında inceleme başlatılmıştı. Mahkemenin Karagöz'e, "nitelikli cinsel saldırı" ile "kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçlarından 15 yıl hapis cezası vermesinin ardından cezanın gerekçeli kararı hazırlandı.

'YALNIZ KALINCA TACİZ ETMİŞ'

Anadolu 13. Ağır Ceza Mahkemesince yazılan 10 sayfalık gerekçeli kararda, olaya ilişkin hazırlanan iddianame, savcılık mütalaası, sanık ve müşteki savunmaları ile tanıkların beyanlarına yer verildi.

Gerekçeli kararda, daha önceden birbirlerini tanıyan sanık Umut Kargöz'ün olay günü müşteki Z.Y. ile çalıştığı kafede karşılaştığı, sanığın işten sonra birlikte oturup sohbet etmeyi teklif ettiği, akşam saatlerinde de birlikte olayın gerçekleştiği kafeye gittikleri anlatıldı.

Maltepe'deki CHPlinin taciz olayında gerekçeli karar açıklandı: Umut Karagöz, kadını tuvalete kilitleyip dövmüş!

Müşteki Z.Y'nin bu sırada arkadaşı Ö.F.K'yi de buluşmaya davet ettiği aktarılan gerekçeli kararda, tarafların pandemi nedeniyle kapalı olan kafede yaklaşık bir saat oturduğu, Ö.F.K'nin işi çıktığı için daha sonra yanlarından ayrıldığı kaydedildi.

Müşteki ve sanık baş başa kaldıkları sırada Z.Y'nin, Umut Karagöz'ün kendisine sözlü tacizde bulunmaya başlaması üzerine kalkmak istediği, bunun üzerine sanığın elle taciz ettiği, gitmek isteyen müştekiye engel olarak cinsel istismarda bulunduğu ifade edilen gerekçeli kararda, olay yeri görüntülerinin incelenmesinde, sanık Umut Karagöz'ün müşteki Z.Y'nin saçlarından ve omuzundan tutarak sürüklediğinin görüldüğü, bir başka açıda ise sanığın pantolonunu düzelttiğinin tespit edildiği anlatıldı.

Maltepe'deki CHPlinin taciz olayında gerekçeli karar açıklandı: Umut Karagöz, kadını tuvalete kilitleyip dövmüş!

"MÜŞTEKİNİN BEYANLARI İNANDIRICI BULUNMUŞTUR"

Gerekçeli kararda, her ne kadar sanık Umut Karagöz'ün üzerine atılı suçlamaları kabul etmese de müşteki Z.Y'yi neden saçından tutup sürüklediğine dair makul ve mantıklı açıklama yapamadığı vurgulanarak, "Buna karşılık müşteki her aşamada istikrarlı, ayrıntılı ve samimi beyanda bulunmuş, beyanları olay akış ve örgüsüyle desteklenmiş, somut delillerle çelişkiye düşmemiş, sorulan sorulara makul ve mantıklı cevaplar vermiştir. Bu gerekçelerle müştekinin beyanları mahkememizce inandırıcı bulunmuştur. Tanıkların ifadeleri de mağdurun aşamalarda verdiği beyanları ile uyumludur." denildi.

TUVALETE KİLİTLEYİP DÖVDÜKTEN SONRA...

Bilirkişi raporunda, kamera görüntülerine göre tanık Ö.F.K'nin kafeden ayrılmasından sonra sanığın kapıyı kilitlediğinin sabit olduğu belirtilen gerekçeli kararda, şunlar kaydedildi:

"Bilirkişi raporunda sanık Umut Karagöz'ün müşteki Z.Y'yi saçlarından tutarak sürüklediği kamera kayıtlarına yansımaktadır. Sanık da bu hususu savunmalarında kabul etmiştir. Sanığın bu eylemi, mağdurun hareket kabiliyetini, kendi hür iradesiyle hareket etmesini, bir yerden bir yere gitmesini kısıtlamaktadır. Sanığın müştekiyi saçından sürükleyerek tuvalete götürmesi, burada dövmesi, kapının kilitli olması, cinsel saldırıda bulunması ve kafenin kapısının kilidinin sanık tarafından müştekiyi, tanığın evine götürmek amacıyla açılması değerlendirildiğinde, sanığın 'nitelikli kişiyi hürriyetinden yoksun kılma' suçunu işlediği mahkemece kabul edilmiştir."

Gerekçeli kararda, müştekinin iftira atmasını gerektirir bir nedeninin bulunmadığı, kendisine yönelik olumsuz sonuçları olabilecek böyle bir konuda yalan söylemesinin hayatın olağan akışına aykırı olduğu vurgulandı.

Maltepe'deki CHPlinin taciz olayında gerekçeli karar açıklandı: Umut Karagöz, kadını tuvalete kilitleyip dövmüş!

"SUÇU İŞLEDİĞİ MAHKEMECE KABUL EDİLMİŞTİR"

Müştekinin, hemen akabinde olayı tanıklara anlattığı, makul bir sürede adli makamlara taşıdığı belirtilen kararda, "Müştekinin ayrıntılı samimi ve istikrarlı beyanları, kamera görüntülerinin de iddialarını desteklemesi hususları birlikte değerlendirildiğinde, sanığın suçtan kurtulmaya yönelik savunmasına itibar edilmemiş ve üzerine atılı 'nitelikli cinsel saldırı' suçunu işlediği mahkemece kabul edilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Bu kapsamda sanık Umut Karagöz'ün "nitelikli cinsel saldırı" suçundan 12 yıl hapisle cezalandırıldığı belirtilen gerekçeli kararda, ayrıca "nitelikli kişiyi hürriyetinden yoksun kılma" suçundan da 3 yıl hapis cezasına mahkum edildiği vurgulandı.

Gerekçeli kararda, olumlu kanaat oluşmadığı gerekçesiyle sanığa her iki suçtan verilen cezada indirim uygulanmadığı belirtilerek, tutukluluk halinin devamına karar verildiği kaydedildi.

Berna Akkaya
Gündem ve Teknoloji Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
1
0
0
1
0
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT