1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. MEB 23 Kasım 6,7 ve 10,11 sınıflar okula başlayacak mı? Okullar 23 Kasım'da açılacak mı?

MEB 23 Kasım 6,7 ve 10,11 sınıflar okula başlayacak mı? Okullar 23 Kasım'da açılacak mı?

6,7 ve 10,11 sınıfların 23 Kasım itibariyle yüz yüze eğitime başlayacakları iddia edildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, MEB 23 Kasım 6,7 ve 10,11 sınıflar okula başlayacak mı? Okullar 23 Kasım'da açılacak mı? sorularına ilişkin açıklama yaptı. İşte kademeli açılan sınıflarla ilgili detaylı bilgililer..

MEB 23 Kasım 6,7 ve 10,11 sınıflar okula başlayacak mı? Okullar 23 Kasım'da açılacak mı?

2020-2021 yılında eğitim öğretim yılı uzaktan başladı. Salgının seyrine göre 21 Eylül'de anasınıfı ve 1.sınıflar yüz yüze eğitime başlamıştı. MEB sırasıyla tüm sınıfları kademeli olarak açtıktan sonra açılmayan 6,7 ve 10,11 sınıf öğrencileri okula gidecekleri tarih için sabırsızlanmaya başladı. Peki MEB 23 Kasım 6,7 ve 10,11 sınıflar okula başlayacak mı? Okullar 23 Kasım'da açılacak mı? İşte Ziya Selçuk ve Erdoğan'ın konuya ilişkin açıklamaları...

OKULLAR 23 KASIM'DA AÇILACAK MI? 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, düzenlediği basın toplantısında "23 Kasım'da 6, 7, 10 ve 12. sınıflar, 23 Kasım'da yüz yüze eğitime başlayacak doğru mudur?" yönündeki soruya şu şekilde yanıt verdi:

"23 Kasım resmi bir açıklama değil... Daha önce de söyledik. Resmi açıklamalar dışındaki açıklamalara itibar etmeyin. Biz de okulların tümüyle açılmasını istiyoruz. Bahsi geçen tarihler bizim tarafımızdan yapılmadığı sürece dikkate alınmamasını istiyoruz"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüz yüze eğitim süreci hakkında açıklama yaptı. Yüz yüze eğitime geçiş konusunda ise Cumhurbaşkanı Erdoğan, salgının seyrine göre, önümüzdeki haftalarda diğer sınıfların durumlarının değerlendirileceğini açıkladı.

MEB 23 Kasım 6,7 ve 10,11 sınıflar okula başlayacak mı? Okullar 23 Kasım'da açılacak mı?

23 KASIM TARİHİNDE 6,7,10 VE 11. SINIFLAR YÜZ YÜZE EĞİTİME GEÇECEK Mİ?

Sabah Gazetesinde yer alan habere göre Milli Eğitim Bakanlığı henüz yüz yüze eğitime başlamayan 6,7,10 ve 11. sınıfların okula başlayabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor. Karar sürecinde olan MEB Bakanlığında şu an için Ortaokul 6,7 sınıflar ve Lise 10,11. sınıfların açılması için  öne çıkan tarih 23 Kasım olarak ifade ediliyor. Konuyla ilgili Bakanlıktan bu tarihle ilgili resmi bir açıklama gelmezken salgının gidişatına ve vaka sayısına göre tarihte farklılıklar yaşanabilir.

MEB 23 Kasım 6,7 ve 10,11 sınıflar okula başlayacak mı? Okullar 23 Kasım'da açılacak mı?

SINAVLAR YÜZ YÜZE Mİ UZAKTAN MI YAPILACAK?

Hürriyet Eğitim Müdürü Nuran Çakmakçı, köşe yazısında okulların yeni süreçteki işleyişi hakkında bazı bilgiler verdi. İşte, o bilgiler;

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, okula devamı zorunlu tutmazken, sınavların yönetmelik gereğince okulda mutlaka yüz yüze yapılacağı mesajını sık sık verdi. Okullarda sınav dönemi geldi. Ancak, bugüne kadar her yıl kasım ortasında başlayan ilk sınavların bu yıl nasıl yapılacağı konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. Bazı özel okullarda sınav takvimi açıklandı, hatta bazıları sınav yapmaya başladı. Bu hafta bazı okullar velilerine gönderdikleri yazıda, “İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nden gelen mesaj doğrultusunda yazılı sınav takvimlerinin beklemeye alınması talimatı gelmiştir. Bu nedenle 23 Ekim’den itibaren sınavlar beklemeye alınmıştır. Sınavlar ile ilgili yeni bir talimat gelene kadar dersler ilgili sınıflarda yüz yüze, diğer sınıflarda online olarak devam edecektir” dendi.

Bu açıklamanın ardından bir araştırma yaptım. Pandemi nedeniyle yüz yüze olacak okul sınavlarına yönelik edindiğim bilgilerde farklı senaryolarla karşılaştım.

İlk senaryo şu: Uygulamalı dersler olan müzik, beden eğitimi, resim gibi derslere not verilmesinde bakanlık özellikle ilkokul ve ortaokulda esnek bir program izleyecek. Bu derslerde notlar yüz yüze sınavlarla değil, büyük ihtimalle ödevlerle verilecek. İkinci senaryo ise şöyle: Matematik, fen bilgisi, Türkçe, yabancı dil gibi akademik derslerde mutlaka ve mutlaka yüz yüze yazılı sınav yapılacak. Her zaman olduğu gibi bu derslerde en az iki sınav yapılması esas.

Bakanlık koridorlarında konuşulan senaryolardan biri de bu akademik derslerde iki sınavdan birinin yüz yüze okulda yapılması. İkinci sınavın ise performans veya proje olarak notlandırılması. Buradaki amaç da dezavantajlı gruplara kolaylık sağlamak.

Gülistan Başköy
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT