1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. MEB duyurdu! PIRLS bu yıl 7 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak!

MEB duyurdu! PIRLS bu yıl 7 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Uluslararası Okuma Becerilerinde Gelişim Araştırması'nın (PIRLS) bu yıl 14-28 Haziran'da 4'üncü sınıf seviyesindeki 7 bin öğrencinin katılımıyla gerçekleştirileceğini duyurdu.

MEB duyurdu! PIRLS bu yıl 7 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak!

Öğrenci ve velilerin beklediği tarih Milli Eğitim Bakanlığı tarafından açıklandı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre PIRLS 14-28 Haziran'da yaklaşık 7 bin öğrencinin katılımıyla yapılacak.

Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer,  PIRLS 2021 öğrenci başarı araştırması kapsamında yapılan toplantıdaki konuşmasında 4, 7 ve 10'ncu sınıf düzeylerinde ilk kez Türkçe, matematik ve fen alanlarında kapsamlı bir izleme araştırması düzenlendiğini açıkladı. 

Özer, bu yıl yapılacak PIRLS ile öğrencilerin okuma becerileri hakkında uluslararası ölçütlere dayalı değerlendirme sonuçlarının zenginleştirileceğini belirtti. 

PANDEMİ TEDBİRLERİ ALTINDA ARAŞTIRMA YAPILACAK 

Türkiye'nin PIRLS'a daha önce sadece 2001'de katıldığını anımsatan Özer şunları kaydetti:

"Bu araştırma, yalnızca öğrencilerin okuma becerilerini belirlemek için geliştirilen bilişsel testlerden oluşmuyor. Ayrıca bu becerileri etkileyen faktörleri tespit etmek amacıyla okul, öğretmen, öğrenci ve veli anketlerini de kapsıyor. PIRLS 2021 döngüsü, salgın durumu da dikkate alınarak 14-28 Haziran'da uygulanacak. Araştırma 48 ilde 192 okulumuzda 4'üncü sınıf seviyesindeki yaklaşık 7 bin öğrencimizin katılımıyla gerçekleştirilecek. PIRLS 2021 uygulaması kapsamında Ölçme Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğümüz ilgili illerde bilgilendirme toplantıları düzenleyecek. Bu süreçte bu illerimizdeki Ölçme Değerlendirme Merkezlerimiz de aktif rol alacaklar."

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT