1. HABERLER
  2. EĞİTİM
  3. MEB ile İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

MEB ile İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

Koronavirüs risk haritasına göre normalleşme sürecine girildi. Milli Eğitim Bakanlığı da (MEB), risk grubuna göre uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitimin detaylarını belirledi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla illere gönderilen yazıda, ilkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders saatinin 30 dakika ve teneffüslerin 10 dakika olmasına karar verildiği belirtildi.

MEB ile  İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

Türkiye genelinde salgına yönelik vaka yoğunluğunun iller bazında farklılık seyretmesi nedeniyle, Sağlık Bakanlığı tarafından salgındaki durumuna göre düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli olarak belirlenen illere ilişkin yüz yüze ve uzaktan eğitim uygulamaları da değişkenlik gösteriyor. 

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzasıyla ilkokul ve ortaokul kurumlarında yüz yüze eğitimle ilgili detayların yer aldığı yazı illere gönderildi. 

İLKOKULLAR....

Yazıda yer alan bilgiye göre, bütün risk gruplarındaki illerde bulunan ilkokullarda haftada 2 gün yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim yapılacak.

Bütün risk gruplarındaki illerde bulunan ilkokullardaki 1. sınıflarda Türkçe, matematik ve hayat bilgisi, 2. sınıflarda Türkçe, matematik ve hayat bilgisi ve yabancı dil, 3. sınıflarda Türkçe, matematik, hayat bilgisi, yabancı dil ve fen bilimleri, 4. sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil ile din kültürü ve ahlak bilgisi okullarda yapılacak..

MEB ile İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

ORTAOKULLAR...

Düşük ve orta riskli illerde bulunan ortaokullarda 5, 6 ve 7. sınıflarında haftada 2 gün yüz yüze, 3 gün uzaktan eğitim uygulanacak.  Bu sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri okullarda verilecek. Yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise bu sınıflarda sadece uzaktan eğitim gerçekleştirilecek.

MEB ile İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

İMAMHATİP ORTAOKULLARI...

Düşük ve orta riskli illerdeki imam hatip ortaokullarında 5, 6 ve 7. sınıfların haftada 2 gün yüz yüze ve 3 gün uzaktan eğitim yapması kararlaştırıldı. 

Bu sınıflarda Türkçe, matematik, fen bilimleri, sosyal bilgiler, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi, Kur'an-ı Kerim ve Arapça dersleri yüz yüze yapılacakken, yüksek ve çok yüksek riskli illerde ise bu sınıflarda sadece uzaktan eğitim gerçekleştirilecek. 

MEB ile İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

8. SINIFLAR...

Bütün risk gruplarındaki illerdeki ortaokulların 8. sınıflarında sınıf mevcudunun kalabalık olması ve sınıfın bölünmesini gerektiren durumlarda haftada 12 ders saati, diğer durumlarda ise haftada 22 ders saati yüz yüze eğitim uygulanacak. Bu sınıflarda haftada 12 ders saati yüz yüze eğitim yapılması durumunda Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri, 22 ders saati yüz yüze eğitim durumunda Türkçe, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ile din kültürü ve ahlak bilgisi dersleri verilecek. 

Bütün risk gruplarındaki illerde bulunan imam hatip ortaokullarının 8. sınıflarında sınıf mevcudunun kalabalık olması ve sınıfın bölünmesini gerektiren durumlarda haftada 14 ders saati, diğer durumlarda ise haftada 24 ders saati yüz yüze eğitim yapılacak. Bu sınıflarda haftada 14 ders saati yüz yüze eğitim yapılması durumunda Türkçe, matematik, matematik, fen bilimleri, T.C. İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük, yabancı dil, din kültürü ve ahlak bilgisi ve Kur'an-ı Kerim, 24 ders saati yüz yüze eğitim yapılması durumunda aynı dersler yüz yüze verilecek. 

Yüz yüze eğitime katılmayacak öğrenciler, sınıfının konu ve kazanımlarının işlenen bölümünün tamamından sorumlu olacak ve okullarında yüz yüze gerçekleştirilecek ölçme değerlendirme sınavlarına katılmaları gerekecek.

MEB ile İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

DERS SAATİ VE TENEFÜSLER...

İlkokul, ortaokul ve imam hatip ortaokullarındaki yüz yüze ve uzaktan eğitimlerde bir ders saati 30 dakika olacak. Tenefüslere ise 10 dakika çıkılacak. Okul öncesi eğitim kurumlarındaki yüz yüze eğitimler aralıksız ve bir etkinlik saati 30 dakika olarak uygulanacak.

MEB ile İlkokul ve ortaokullarda yüz yüze eğitimin detayları belli oldu! Sınav ve ders süreleri açıklandı...

ÖZEL EĞİTİM OKULLARI...

Bütün risk gruplarındaki illerde okullar bünyesindeki ana sınıfı ve uygulama sınıflarındaki yüz yüze eğitim sınıfın bağlı bulunduğu okulda yüz yüze eğitimin devam ettiği günlerde gerçekleştirilecek.

Bütün risk gruplarındaki illerde bulunan özel eğitim okulları, özel eğitim sınıfları ve özel eğitim ana sınıflarında öğle arası verilmeyecek. Ders saati 30 dakika, teneffüsler ise 10 dakika olacak şekilde planlanacak. Haftada 5 gün ve günde 6 ders/etkinlik saati yüz yüze eğitim olacak. Yüz yüze eğitim dışında kalan ders saatleri ise uzaktan eğitim yoluyla uygulanacak.

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) de programları dahilinde yüz yüze eğitim gerçekleştirecek. BİLSEM yüz yüze derslere katılmak istemeyen öğrenciler derslerini uzaktan eğitim şeklinde alabilecek. 

Kaynaştırma/bütünleştirme yoluyla öğrenim gören öğrencilerin sınıf seviyelerine ve risk durumuna göre destek eğitim odası eğitim faaliyetleri, yüz yüze ve uzaktan eğitim yoluyla yapılacak. Sınıf mevcutlarının kalabalık olduğu ve seyreltme ihtiyacı duyulan tüm sınıflar ikiye bölünebilecek.

Bölünen grupların hangi gün okula geleceği okul müdürlükleri tarafından planlanacak. Tüm sınıf düzeylerinde yüz yüze eğitimin yapıldığı gün ve saatlerin dışında kalan diğer ders ve etkinlikler uzaktan eğitim aracılığı ile tamamlanacak. Uzaktan eğitimde dersler için canlı ders uygulamalarının yanı sıra EBA TV ve EBA Portal'da yer alan içeriklerden yararlanılacak.

Yüz yüze eğitimle yürütülecek eğitim ve öğretim faaliyetlerine katılım zorunlu olmayacak. Yüz yüze eğitimlerde devam zorunluluğu aranmayacak. Ancak bu durumda öğrenciler için velilerin, öğrenciyi yüz yüze eğitim için eğitim kurumuna göndermek istemediklerine dair taleplerini, bir dilekçeyle eğitim kurumu müdürlüğüne iletmesi gerekecek.

Gülistan Başköy
Eğitim Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
1
0
1
1
1
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT