1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atandı

Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla yayımlanan Atama Kararına göre Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Murat Uysal görevinden alınarak, yerine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı Naci Ağbal getirildi.

Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atandı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla yayımlanan Atama Kararına göre, TCMB Başkanı Murat Uysal, görevden alındı ve bu suretle boşalan göreve Naci Ağbal atandı. Ağbal'dan boşalan Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığına ise İbrahim Şenel getirildi. Ayrıca, Cumhurbaşkanlığı Ekonomi Politikaları Kurulu Üyeliğine de Nihat Zeybekci uygun görüldü.

NACİ AĞBAL KİMDİR? NACİ AĞBAL ÖZGEÇMİŞİ

Naci Ağbal, Minteha ve Yakup Ağbal çiftinin çocuğu olarak 1 Ocak 1968 tarihinde Bayburt'un Yoncalı köyünde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise öğrenimini Çorum'da tamamladıktan sonra 1989 yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü'nden mezun oldu. Aynı yıl Teftiş Kuruluna girdi ve 1993 yılında Maliye Müfettişi oldu. Yüksek Lisans eğitimini  ise 1998 yılında Exeter Üniversitesi İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi (MBA) Programında tamamladı.

Ağbal, 64. ve 65. Türkiye Hükûmeti'nde Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

2018-2020 yılları arasında Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanı görevini yapmıştır. 7 Ekim 2020 tarihinde ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazetede yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

Merkez Bankası Başkanlığına Naci Ağbal’ın atandı

NACİ AĞBAL NERELİ? KAÇ YAŞINDA?

1 Ocak 1968 tarihinde Bayburt'un Yoncalı köyünde dünyaya gelen Naci Ağbal, 52 yaşındadır.

Resmi Gazetede yayımlanan atama kararı şu şekilde:

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal kimdir? Kaç yaşında? Nereli?

Damla Korkmaz
Haberler, Sondakika Haberleri
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT