1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Merkez Bankası Eski Başkanı yardımcısı Oğuzhan Özbaş kimdir, nereli, kaç yaşında?

Merkez Bankası Eski Başkanı yardımcısı Oğuzhan Özbaş kimdir, nereli, kaç yaşında?

Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararına göre, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevinden ayrılan Oğuzhan Özbaş internette çokça aratılmaya başladı. Bizde Merkez Bankası Eski Başkanı yardımcısı Oğuzhan Özbaş kimdir, nereli, kaç yaşında? sorularının cevaplarını haberimizde yer verdik.

Merkez Bankası Eski Başkanı yardımcısı Oğuzhan Özbaş kimdir, nereli, kaç yaşında?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası başkan yardımcılığı görevinden ayrılan Oğuzhan Özbaş internette sıkça araştırılmaya başlandı. Bizde Merkez Bankası Eski Başkanı yardımcısı Oğuzhan Özbaş kimdir, nereli, kaç yaşında? sorularının cevaplarını haberimizde derledik.

DR. OĞUZHAN ÖZBAŞ KİMDİR, NERELİ, KAÇ YAŞINDA?

50 yaşında olan Oğuzhan Özbaş 1971 yılında doğdu. 1993 yılında Boğaziçi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Sonrasında eğitim hayatına Amerika'da devam eden Özbaş, 1995 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi'nde Endüstriyel Yönetim Yüksek Lisans programını birincilikle tamamladı.

İş hayatına Ford Motor Company'de başlayan Özbaş, şirketin hazine bölümünde 1998 yılına kadar görev yaptı. 1998-2002 yılları arasında Massachusetts Institute of Technology'de (MIT) Finansal Ekonomi üzerine doktorasını aldı.

Merkez Bankası Eski Başkanı yardımcısı Oğuzhan Özbaş kimdir, nereli, kaç yaşında?

Özbaş, 2002 yılında araştırmacı öğretim üyesi olarak Güney Kaliforniya Üniversitesi'ne (University of Southern California) katıldı. Lisans, yüksek lisans ve doktora seviyesinde dersler veren Özbaş, kurumsal finans, reel yatırım, kaynak dağılımı ve aktarımı, sermaye piyasası düzenlemesi ve iktisadi organizasyon teorisi alanlarında bilimsel araştırmalar yaptı. Konuşmacı olarak birçok seminer ve konferansta bulunan Özbaş’ın araştırma makaleleri dünyanın ileri gelen finans ve ekonomi dalındaki akademik yayınlarında basıldı ve atıf aldı. Evli ve iki çocuk babası olan Oğuzhan Özbaş, 30 Ağustos 2019 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Oğuzhan Özbaş, 25 Mayıs 2021 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkan Yardımcılığı görevinden ayrıldı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡