1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne oldu?

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne oldu?

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne oldu? sorusu Merkez Bankası faiz kararı sonrası merak ediliyor. Gün içinde dalgalı seyirde olan dolar, Merkez Bankası faiz kararı sonrası son durum haberimizde...

Merkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne oldu?

MMerkez Bankası faiz kararı sonrası dolar ne oldu? sorusu Merkez Bankası faiz kararı sonrası merak ediliyor. Gün içinde dalgalı seyirde olan dolar, Merkez Bankası faiz kararı sonrası son durum haberimizde...

Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Merkez Bankası faiz oranlarına ilişkin yapılan duyuruda, politika faizi yüzde 24 düzeyinde sabit tuttu.

MERKEZ BANKASI FAİZ KARARI SONRASI DOLAR NE OLDU? DOLAR DÜŞTÜ MÜ?

Beklentiler ile doğru orantılı olarak faiz oranı için bir değişikliğe gidilmedi ve Merkez Bankası faiz oranını yüzde 24 olarak teyit edildi. 

Hatırlanacağı üzere Merkez Bankası faiz oranı en son 2018 yılının Eylül ayında yükseltişmi ve politika faizi yüzde 24 seviyesine çekilmişti. Dolar kurunda yaşanan yükseliş nedeni ile Merkez Bankası faiz oranlarını yükseltmek zorunda kalmıştı. 

Aslında Merkez Bankası Haziran ayı toplantısı ile faiz oranı için indirim yapılacağı beklentisi bulunuyordu. Ancak seçimlerden sonra yaşanan gelişmelere bağlı olarak dolar kurunun yükselmesi ve enflasyon rakamlarındaki sıçrama Merkez Bankası'nın faiz indirimi kararını ertelemesine neden oldu. 

Merkez Bankası Mart Toplantısı 2019 az önce sona erdi.

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya tarafından yapılan ilk açıklama ile faiz oranlarının sabit tutulduğu duyuruldu. 

Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı olan Merkez Bankası faiz oranı için yüzde 24 düzeyini bir kere daha beklendiği üzere teyit etmiş oldu. 

Merkez Bankası PPK Toplantı Özeti Ne Zaman Yayımlanacak?

Piyasalar şimdi toplantı özetinin yayımlanmasını bekliyor. Toplantı özeti en geç 5 iş günü içeresinde yayımlanacak. Özette bir sonraki toplantı için indirim sinyali verilmesi durumunda kredi faiz oranlarında geri çekilmenin sürmesi bekleniyor. 

Bir Sonraki Merkez Bankası Toplantısı Ne Zaman?

Özellikle de ev almak için konut kredisi çekmek isteyen kişilerin yakından takip ettikleri faiz oranları için alınan karar ne yazık ki yükselişin devam edeceği şeklinde yorumlandı. 

Merkez Bankası yapmış olduğu bu teyit işlemi ile bankalara müdahale etmedi. Bir sonraki Merkez Bankası PPK toplantısı ise Temmuz ayında yapılacak. Merkez Bankası Temmuz 2019 PPK toplantı tarihi 25 Temmuz 2019 olarak açıklanmış durumda. 

Merkez Bankası Faiz Oranları için İndirim Kararı Ne Zaman Alınacak, Merkez Bankası Faiz İndirimi Yapacak Mı?

Ekonomistlere göre Merkez Bankası en erken Eylül ayında kredi indirimi kararı alacak. 

Merkezin Kararı Sonrası Dolar Kuru Kaç Lira Oldu?

Merkez Bankası faiz kararı öncesi dolar kuru 5.8141 lira civarında işlem görüyordu. Kararın açıklanmasının sonrasında dolar kuru aynı rakama yakın çevrelerde dalgalı seyretmeye devam ediyor. 

Merkez Bankası Faiz Kararı Açıklaması 

Murat Çetinkaya (Başkan), Ömer Duman, Uğur Namık Küçük, Emrah Şener, Murat Uysal, Abdullah Yavaş. Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 24 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Son dönemde açıklanan veriler ekonomideki dengelenme eğiliminin devam ettiğini göstermektedir. Dış talep nispeten gücünü korurken finansal koşullardaki sıkılığın da etkisiyle iktisadi faaliyet yavaş bir seyir izlemektedir. Cari dengedeki iyileşme eğiliminin sürmesi beklenmektedir. İç talep gelişmeleri ve parasal sıkılaştırmanın etkileri enflasyondaki düşüşü desteklemektedir.

Bununla birlikte Kurul, fiyatlama davranışlarına dair riskleri sınırlamak ve enflasyonun düşüş sürecini hızlandırmak amacıyla sıkı parasal duruşun korunmasına karar vermiştir. Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir.

Enflasyon görünümünü etkileyen unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek, parasal duruş enflasyonu hedeflenen patika ile uyumlu seviyelerde tutacak şekilde belirlenecektir. Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır. Para Politikası Kurulu Toplantı Özeti beş iş günü içinde yayımlanacaktır.

HABERE YORUM KAT