1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Metin Feyzioğlu'ndan İdam Açıklaması

Metin Feyzioğlu'ndan İdam Açıklaması

TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, Özgecan cinayetiyle ilgili ''idam ve hadım edilme konusunda duygusal değil akılcı davranmamız lazım'' dedi.

Metin Feyzioğlu'ndan İdam Açıklaması

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, üniversite öğrencisi Özgecan Aslan'ın öldürülmesinin ardından "idam ve hadım edilme" tartışmalarına ilişkin, "Burada duygusal değil akılcı yaklaşmamız lazım. Özgecan'ın katillerinin hiçbir indirim almadan en ağır cezaya çarptırılmasının TBB olarak takipçisiyiz" dedi.

Feyzioğlu, TBMM önünde İç Güvenlik Paketi protestosunun ardından gazetecilerin sorularını cevaplandırdı.

POPÜLİST BİR YAKLAŞIM

Özgecan'ın öldürülmesinin ardından, "bu tür suçları işleyenlerin idam ya da hadım edilmesi" yönündeki tartışmalarla ilgili görüşünün sorulması üzerine Feyzioğlu, bunun popülist bir yaklaşım olduğunu savundu.

''İDAM MÜMKÜN DEĞİL''

Feyzioğlu, cezaların geriye yürümeyeceğini, dolayısıyla idam cezasının Özgecan'ın katiline uygulanmasının mümkün olmadığına dikkati çekerek, şunları ifade etti:

"Onun ötesinde, idam cezalarının suçları caydırmadığı bilimsel bir gerçek. Kaldı ki 'bu ve benzeri suçlara idam getiriyoruz' diye en sonunda geleceğiniz yer 'siyasi suçlara da idam getirelim' olacak. Düşünsenize, eğer Ergenekon ve Balyoz davaları sırasında idam cezası olsaydı, belki çoktan pek çok yurtsever sahte delillerle idam edilmiş olurdu. Burada duygusal değil akılcı yaklaşmamız lazım. Özgecan'ın katillerinin hiçbir indirim almadan en ağır cezaya çarptırılmasının TBB olarak, Mersin Barosu olarak ve bütün barolarımız olarak takipçisiyiz. Hapisten çürüyene kadar çıkmayacaklar."

Hadım edilme cezasının da çağdaş olmadığını savunan Feyzioğlu, "(Özgecanlar olmasın) diyorsak, 'erkek şiddetine dur' diyecek eğitimi ve tedbirleri almak zorundayız. Bu tedbirler daha bebek doğduğundan itibaren başlar" diye konuştu.

HABERE YORUM KAT