1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milli İrade Gaspıdır

Milli İrade Gaspıdır

Milli İrade Gaspıdır

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç'ın seçim barajının kalkması ile ilgili konuşmasından sonra parti liderleri harekete geçti. SP Lideri Kamalak'ta konuyla ilgili önemli açıklamalar yaptı.

Türkiye bir “adalet” virajına daha giriyor… Seçim barajı kaldırılacak mı, kaldırılmayacak mı!? Saadet Partisi, Büyük Birlik Partisi ve Demokratik Sol Parti’nin Anayasa Mahkemesi’ne yapmış olduğu başvurularla ilgili karar sürecinde sona yaklaşılması “seçim adaleti” beklentilerini de artırdı. Otuz yıl öncenin “eski Türkiye”sinde milli iradenin önünde kurulan “baraj”lar artık kalkmalı. Zira, “adaleti” seçim sandığına bile taşıyamayan bir devlet, milletine de adalet taşımakta zorlanır.

Anayasa Mahkemesi Baskı Altına Alınıyor

Bütün siyasi partiler “seçim barajı”nın kalkması yönünde tavrını belirlerken iktidar partisi sözcülerinin “mevcudu koruma” yaklaşımı ise gözlerden kaçmıyor. İktidar partisi yönetim ve bakanlık kadrolarına sonradan katılan isimler dahi, çok değil iki-üç yıl önce söylediklerinin tam tersi açıklamalar yapması ise ayrı bir garabetin sergilenmesine neden oluyor. Öyle açıklamalar yapılıyor ki, adeta Anayasa Mahkemesi baskı altına alınmak isteniyor. Oysa milletin önündeki kurulu barajları yıkmak önce “yeni Türkiye” söylemini kullanan ve adında “adalet” kelimesini taşıyan; 12 yıldır millet adına milletin iradesini kullanan iktidara düşer.

Kim ne dedi?

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu

: Anayasa Mahkemesi kararı, iptali yönünde çıkarsa demokrasi kazançlı çıkacaktır diye düşünüyorum.

AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı:

Türkiye’nin yakın geçmişindeki çalkantılar düşünüldüğünde yüzde 10 barajı, bu çerçevede gelmiştir.

TBMM Anayasa Komisyonu Başkanı AKP’li Burhan Kuzu:

Herkes yasalara anayasaya bağlı olarak kararını versin. Bu karar Anayasa Mahkemesi’ni ‘kalsın mı gitsin mi noktasına getirir’, tartışmaya sebep olur. Bu kadar net ve bu kadar sert konuşuyorum.

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök:

Anayasa Mahkemesi, seçim barajıyla ilgili hak ihlaline karar verirse, siyasi partilerin hiçbiri bunu görmezden gelemez.

Büyük Birlik Partisi Genel Başkanı Mustafa Destici:

Anayasa Mahkemesi’nin vereceği karar önemli. Ben ümitliyim. İnşallah bu baraj kalkacak.

MHP Grup Başkanvekili Yusuf Halaçoğlu:

Temsil için Seçim Kanunu’nda genel bir çalışma yapmak daha faydalı olacaktır.

HDP Muş Milletvekili Demir Çelik:

Seçim barajı hukuk devletinde ve demokrasilerde kabul edilemez.

AKP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şentop:

Siyasi sonuç doğurmaya yönelik bir çalışmadır.

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay:

Anayasa Mahkemesi seçim barajıyla ilgili hak ihlali tespit ederse, bu hak ihlalini ortadan kaldırmak TBMM’nin birinci öncelikli işi olmalıdır.

Milli irade gaspı

Kendisi de aynı zamanda bir Anayasa Profesörü olan, Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, parti olarak; barajsız seçim sistemi önerdiklerini söyledi. Kamalak, “İnanıyoruz ki, Anayasa Mahkemesi alacağı kararla milli iradenin, demokrasinin, adaletin önünü açacak. Bizce başta iktidar olmak üzere bütün partiler bu konuda olumlu bir tutum içine girmeli. Çünkü unutulmamalıdır ki, milli iradenin önüne baraj çekenler, gün gelmiş koydukları barajın dibinde kendileri boğulmuşlardır” dedi.

Saadet Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Kamalak, “Seçimlerdeki yüzde 10’luk baraj milli iradenin gaspıdır. İnanıyoruz ki, Anayasa Mahkemesi alacağı kararla milli iradenin, demokrasinin, adaletin önünü açacaktır” dedi.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın açıklamalarıyla birlikte yeniden alevlenen “seçim barajı” tartışmalarıyla ilgili bir açıklama yapan Genel Başkan Kamalak, Saadet Partisi olarak seçim barajı konusundaki adaletsizliği Anayasa Mahkemesi’ne götüren parti olduklarını hatırlattı ve “Yüksek baraj bazı seçimlerde yüzde 20’ye varan oyların iradesini meclis dışı bırakıyor. Milli iradenin gerçek manada temsil edilmesinin önünde engel koyuyor. Bu bir irade gaspıdır. Bunun ne hukukta, ne demokrasi de yeri vardır. Dünya’nın gelişmiş, demokratik ülkelerinin hiç birinde böyle bir baraj görmek mümkün değildir. Kendisi de aynı zamanda bir Anayasa Profesörü olan, Kamalak, Saadet Partisi olarak; barajsız seçim sistemi önerdiklerini söyledi. Kamalak, “İnanıyoruz ki, Anayasa Mahkemesi alacağı kararla milli iradenin, demokrasinin, adaletin önünü açacak. Bizce başta iktidar olmak üzere bütün partiler bu konuda olumlu bir tutum içine girmeli. Çünkü unutulmamalıdır ki, Milli iradenin önüne baraj çekenler, gün gelmiş koydukları barajın dibinde kendileri boğulmuşlardır” dedi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.