1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Milyonlarca vatandaşın beklediği haber geldi!

Milyonlarca vatandaşın beklediği haber geldi!

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan "İnternette uygulanan adil kullanım kotası 2019'da kaldırılacak" dedi.

Milyonlarca vatandaşın beklediği haber geldi!

Ulaştırma Bakanı Cahit Turhan "İnternette uygulanan adil kullanım kotası 2019'da kaldırılacak" dedi.

ADİL KULLANIM KOTASI NEDİR?

Bilgi çağında yaşıyoruz ve artık internet kullanımı çoğu insanın olmazsa olmazı haline geldi. Ama ülkemizdeki tüm internet servisi sağlayıcılarında internet kullanıcılarını bazı problemlerle üzen Adil Kullanım Kotası yani ”AKK” ismi verilen bir sistem var. Adil kullanım kotası, seçmiş olduğunuz tarifenize bağlı olarak belirlenmiş olan kullanım miktarı sonrası internet hızınızın diğer ayın başlangıcına kadar internet servis sağlayıcınız tarafınca daha düşük bir hıza düşürülmesidir. Genel tanım bu da olsa, bahsi geçen konuyla ilgili daha ayrıntılı durumlar da mevcut. Bizlerde bu konuyu, güncel teknoloji haberleri yayınlayan teknosayfa.com sitesinden faydalanarak sizlerle paylaşmak istedik.

Ülkemizde adsl hizmetinin yaygınlaşması ile beraber önce kota daha sonra da Adil Kullanım Kotası ile tanıştık. Şu an kota uygulaması sunan internet servis sağlayıcısı sayısı az ancak Adil Kullanım Kotası yani AKK neredeyse her sağlayıcıda mevcuttur. Kota belli bir limitten sonra internetin ek ücrete tabi olmasını sağlayan uygulamanın ismidir. Adil Kullanım Kotası ise belirtilen kota sınırının aşılması durumunda mevcut internet hızının yavaşlatılmasını sağlayan bir uygulamadır.

  İnternet üzerinden indirilen oyun, müzik, film gibi dosyalarının boyutları her geçen gün daha da arttığı için servis sağlayıcıların sunmuş olduğu hesaplı tarifelerde kısa sürede internet hızı yavaşlamaktadır. Bu sebep de kullanıcıların internet hızı konusunda sıkıntı çekmesine sebep olmaktadır.


ADİL KULLANIM KOTASI İLE BİRLİKTE İNTERNET HIZI NE KADAR YAVAŞLIYOR?

Bu sorumuzun cevabı geçen bir kaç sene öncesine kadar internet kullanıcıları için bir hayli üzücüydü. Tarifenizdeki internet hızınız ne kadar yüksek derecede olursa olsun, adil kullanım kotasını aştığınız takdirde internet kullanım hızınız 1 Mbps gibi günümüz dünyasında bir hayli sıkıntılı bir hıza düşürülüyordu. Ama devlet ve internet sağlayıcıları tarafından yapılan düzenlemeler ile birlikte bu sorun hakkında bazı iyileştirilmeler yapıldı. Şu zamanlarda internet hızı en fazla 3 Mbps seviyesine kadar düşürülebiliyor.


ADİL KULLANIM KOTASI NEDEN VAR?

Adil kullanım kotası, Türkiye’nin altyapısında oluşabilecek olası bir aşırı yüklenme durumunu ön görerek tedbir almak için hazırlanmış bir sistem. Hala Türkiye’deki internet altyapısının çalışmaları yeni sayılır ve yeni olduğu dönemlerde daha büyük sorunlar yaşamamak adına bir hayli önemli bir uygulama olduğunu söylemeden geçmemeliyiz.


SABAHA KADAR ÜCRETSİZ İNDİRME

Yeni dönemde gelen en önemli değişiklik gece yapılacak olan internet kullanımlarında oluyot. Gece 02.00 ve sabah 08.00 arası artık Adil Kullanım Kotası uygulanmayacak. Yani bu 6 saatlik süre içindeki kullanım aylık kotadan eksilmeyecek. Bu da internet kullanıcılarını biraz olsun rahatlatacak.


KOTAYI NELER DOLDURUR?

Günümüz dünyasında pek çok insan günün 8-10 saatini bilgisayar başında geçirdiğinden dolayı internet dünyasında, gerçek dünyadan çok daha aktifiz aslında. Bu durum da haliyle sürekli internet kotamızı takip etmemize sebep oluyor. Peki, bu kotayı neler doldurur? İnternet başında vakit geçirdiğiniz zamanlarda dolaştığınız her sayfa, izlediğiniz her video, açıkçası her şey bu kotayı doldurmak için bir sebep olacaktır.

HABERE YORUM KAT