1. HABERLER
  2. MAGAZİN
  3. Müge Anlı Zazaca konuşan kadını yayından alınca tepkiler büyüdü

Müge Anlı Zazaca konuşan kadını yayından alınca tepkiler büyüdü

Atv'nin sevilen programı Müge Anlı ve Tatlı Sert programında ilginç bir olay yaşandı. Programa bağlanan bir kadın Türkçe bilmediği Zazaca konuşmak isteyince Müge Anlı: Anlamadığımız bir şeyi yayına vermenin anlamı yok diyerek kadını yayından aldı

Müge Anlı Zazaca konuşan kadını yayından alınca tepkiler büyüdü

ATV'de yayınlanan 'Müge Anlı ile Tatlı Sert' programına Şanlıurfa'nın Siverek ilçesinden telefonla bağlanan bir kadının Zazaca konuştuğu için yayından alınmasına ilişkin tartışmalar sürüyor.

TEPKİLER BÜYÜDÜ

Twitter'da Anlı'ya tepki olarak 'Zazalardan Özür Dile' şeklinde etiket açıldı.

Zaza Dernekler Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Alan, Zazaca'nın tarihin en eski dillerden biri olduğunu belirterek, böyle bir sansürün kabul edilemez olduğunu söyledi.

'TÜM ANA DİLLER GİBİ ZAZACA DA ANA SÜTÜ KADAR HELALDİR"

Eski bakan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz da, Anlı'ya 'özür dile çağrısı' yaptı

"Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız" diyen Yılmaz, Twitter hesabından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

Müge Anlı Zazaca konuşan kadını yayından alınca tepkiler büyüdü

ak-parti-genel-baskan-yardimcisi-yilmaz-dan-muge-12564814-9754-m.jpgak-parti-genel-baskan-yardimcisi-yilmaz-dan-muge-12564814-7959-m.jpg

"TÜM İZLEYİCİLERDEN ÖZÜR DİLEMELİDİR"

Ayrıca, diller sadece o dili konuşanların varlığı değildir. Diller, Yaradanın ayetleri ve tüm insanlığın ortak mirası olup, herkes tarafından korunmalıdır. Bir dili bilmemeniz o dili bilinmeyen bir dil yapmaz, sadece sizin o dili bilmediğiniz anlamına gelir.

Birliğe ve kardeşliğe güçlü vurgu yapmamız gereken bir zamanda, farklılıkları çatışma sebebi yapmamalıyız. Aynı milletin fertleri olarak, demokratik bir ortamda farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görüp, daha güçlü kardeşlik ve vatandaşlık bağlarıyla geleceğe yürümeliyiz."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT