1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Muş'ta kız çocukları okula kazandırılıyor

Muş'ta kız çocukları okula kazandırılıyor

Muş'ta kız çocuklarının okula kazandırılması için başlatılan proje kapsamında, köylerdeki evler tek tek geziliyor.

Muş'ta kız çocukları okula kazandırılıyor

Muş Milli Eğitim Müdürü Cevdet Arslan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Altınova Yatılı Bölge Ortaokulu idareci ve öğretmenlerinin ilçeye bağlı köyleri ziyaret ederek kız çocuklarının okula kazandırılması için alan taraması yaptıklarını söyledi.

GEÇEN YIL 479 KIZ ÖĞRENCİ..

Muş"ta özellikle ortaokullarda okullaşma oranının biraz düşük olduğunu belirten Arslan, "Geçen yıl yapılan çalışmalarda Muş"ta okullaşma oranı yüzde 87"den yüzde 96"ya yükseldi. Burası kırsal kesim olduğu için özellikle kız çocuklarımızın aleyhine bir durum söz konusu. Bu konuda biz farkındalığı artırmak amacıyla okullarımızda projeler yaptık. Geçen yıl 479 kız öğrencimizi okula başlattık." dedi.

KÖY KÖY DOLAŞIYORLAR

Arslan, Yatılı Bölge Okullarında görev yapan öğretmenlerin, kız çocuklarını yeniden okullaştırmak amacıyla köy köy dolaşarak aileleri ikna çalışmaları yaptığını anlattı.

İl nüfusunun yüzde 65"inin köylerde yaşadığını vurgulayan Arslan, "Birkaç ay okula gitmeyen çocuk sürekli devamsızlık yapabilmektedir. Biz bunları engellemek için velilerimizi ziyaret ediyoruz, evlerine gidiyoruz. Okumanın önemini anlatıyoruz. Velilerin farkına varmalarını sağlıyoruz." dedi.

20 KIZ ÇOCUĞU DAHA OKULA GİDECEK

Korkut Atınova Yatılı Ortaokulu Müdürü Ecvet Budak ise 2016-2017 eğim öğretim yılında kız çocuklarını okula kazandırmak amacıyla bağlı köy ve mezraları dolaştıklarını kaydetti. Bugüne kadar 20 kız çocuğunun okula gitmesini sağladıklarını anlatan Budak, şöyle konuştu:

"Çocuklarımızın okula gelmek istemelerine rağmen aileleri tarafından tarlaya patates toplamak için Ahlata gönderildiklerini tespit ettik. Biz ailelerle yaptığımız görüşmeler sonucu çocuklarını çalışmaya göndermemelerini ve okula göndermelerini özellikle rica ettik. İnşallah olumlu bir sonuç alacağız. Çünkü kız çocuklarımız isteklidirler ama aileler ekonomik yönde çalışarak aileye katkı sağlasın diye çocuklarını okul yerine çalışmaya gönderiyorlar."

"AİLENİZİ İKNA EDİN"

Korkut ilçesine bağlı Yolgözler köyünden, yeniden okula kazandırılan 6. sınıf öğrencisi Esra Yalçın da öğretmenlerinin köye gelerek ailesiyle görüşmesi sonucu yeniden okula başladığını anlattı. Yeniden okula başladığı için çok mutlu olduğunu ifade eden Yalçın, "Benim hedefim hukuk fakültesini kazanmak. Çünkü okumak istiyorum. Buradan özellikle köy kızlarına sesleniyorum, okula gelin ve ailenizi ikna edin." diye konuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT