1. HABERLER

  2. YEREL

  3. 'Neden Spor’ Seminerine Yoğun İlgi

'Neden Spor’ Seminerine Yoğun İlgi

Pendikspor tarafından düzenlenen 'Neden Spor’ konulu seminere katılan sanatçı Ferhat Göçer, Türkiye’de sporun meslek olarak kabul edileceği bir sistemin oluşması gerektiğini söyledi.

'Neden Spor’ Seminerine Yoğun İlgi

galeriye_git-006.png

Pendik Belediyesi, Pendikspor ve Gedik Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleştirilen spor seminerlerinin ilki Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde “Neden Spor” konusunda düzenlendi. Gedik Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hasan Kasap’ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen ‘Neden Spor’ konulu seminere sanatçı Ferhat Göçer, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cumhur Yiğen, Marmara Üniversitesi Spor Fizyolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hızır Kurtel ve Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Kamil Özer konuşmacı olarak katıldılar.  

54aea66a3a221_-ork6289.jpg

Sporu bilinçli hale getirmeliyiz

Seminerin açılış konuşmasında Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, sporun hayatımızda önemli hale geldiğini ancak bunu bilinçli bir şekle sokmak gerektiğini belirtti. İlçede spor anlamında ciddi potansiyelleri olduğunu ifade eden Başkan Şahin “Pendikspor ve Gedik Üniversitesi ile bir süreç başlattık. Sporu bir bilince kavuşturuyoruz. Bu iyi niyetli çalışmanın umduğumuzdan çok fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum.”dedi. Pendikspor Kulübü Başkanı Sami Bayram ise, sporun sağlıklı  bir yaşam ve sosyal hayat için gerekli olduğunu, ilçeye katkıda bulunmak amacıyla seminerler düzenlemeye başladıklarını kaydetti.

Ferhat Göçer: Spor meslek olarak kabul edilmeli

Sarıyer Spor Kulübünün yönetiminde yer alan Ferhat Göçer; kulüplerin yönetim kurulunda herkesin farklı bir görevi olduğunu belirterek “Spor yöneticiliği konusunda eğitim görmüş kişilerin yanı sıra bizim gibi  sosyal organizasyonu toplumla kaynaştıran ve halkla ilişkiler görevi gören kişilerin de bulunması gerektiyor” dedi. Oğlunun Galatasaray Kulübünün altyapısında futbol oynadığını söyleyen Göçer, “Sporla ilgili iki resim ortaya koymak istiyorum. Biri sporun sosyal yaşam olarak algılanması, ikincisi de meslek olarak kabul edilmesi. Türkiye’de ailelerin çocuklarının sporcu olarak yetişmesini ve meslek olarak edinmesini istedikleri bir sistemin oluşması gerekiyor.”şeklinde konuştu.

Pendik’in futbolda altyapı açısından en şanslı ilçelerden biri olduğunu söyleyen Göçer, genç futbolculara da sadece topa değil insan olarak kendilerini geliştirmeye ve dil öğrenmeye odaklanmalarını tavsiye etti.

Hayatımızda hareketsizlik artıyor

Sadece sanatla bilimle olmadığını sporu da hayatın bir parçası olarak kabul edilmesi gerektiğine vurgu yapan Prof. Dr. Kamil Özer, Pendik Belediyesi ile ilçe genelinde güzel çalışmalara imza attıklarını; bilimsel spor çalışmalarını sürdürdüklerini kaydetti. Prof. Dr. Kurtel gibi obeziteye dikkat çeken Prof. Dr. “Bundan 100 yıl önceki toplumlarda günlük işlerimizin büyük bölümünü beden hareketleriyle yapıyorduk. Ancak bugün birçok şey tek düğme ile hallediliyor. Bu da hayatımızda hareketsizliğin artmasına sebep oluyor. Böylelikle kilo ile bağlantılı hastalıklar ortaya çıkıyor.”dedi.

Seminer sonunda çekiliş

Yoğun ilgi gören seminerde katılımcılar merak ettikleri konular hakkında konuşmacılara sorular yöneltti. Seminerin sonunda katılımcılar arasında düzenlenen çekilişte 10 kişi Pendik Belediye Spor komplekslerinden 1 yıllık fitness üyeliği; 10 kişi de Pendikspor’un 2014-2015 sezonunun kombine biletini kazandı.

img_1335.jpg

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.