1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Öğrenciler ve okullar MOT'lara emanet! Peki Mobil Okul Timleri (MOT) nedir?

Öğrenciler ve okullar MOT'lara emanet! Peki Mobil Okul Timleri (MOT) nedir?

Mobil Okul Timleri (MOT) görev başında, okulların açılması ile birlikte okul çevresinde güvenlik önlemlerini artıran Emniyet yeni bir uygulamayı devreye soktu.

Öğrenciler ve okullar MOT'lara emanet! Peki Mobil Okul Timleri (MOT) nedir?

Mobil Okul Timleri (MOT) görev başında, okulların açılması ile birlikte okul çevresinde güvenlik önlemlerini artıran Emniyet yeni bir uygulamayı devreye soktu. İçişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile okullarda güvenli eğitim ortamının sağlanması amacı ile MOT Mobil Okul Timleri çalışmaya başladı.

Emniyet koruyucu ve önleyici tedbirlerin artırılmasına ilişkin işbirliği çerçevesinde Emniyet okul çevrelerinde önemli güvenlik tedbirleri almaya başladı.  İstanbul Güvenli Eğitim Projesi ile Türkiye'de bir ilk olan Mobil Okul Timleri (MOT) bugün göreve başladı. Uygulama büyük illerde ve ihtiyaç duyulan yerdede devam edecek.

4 POLİS GÖREV YAPIYOR

Mobil Okul Timleri Toplum Destekli Polisi, Çocuk Polisi, Asayiş Polisi ve Trafik Polisi olmak üzere 4 personelden oluşuyor. Okul çevrelerinde şüpheli şahısların üstleri aranıyor, gerekli görülürse yine şüpheli şahıslara yönelik GBT yapılıyor.. Ayrıca Tim içinde yer alan trafik polisi ise okul önünden geçen araçları durdudularak sürücülere ehliyet ve ruhsat kontrolü yapıyor..

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada şu bilgiler yer aldı:

“İl genelindeki tüm okullarımızda görev alacak olan MOT’lar içerisinde çocuk polisi, asayiş polisi, TDP Polisi ve trafik polisi olmak üzere dört personel görev yapacaktır. ‘MOT’ yazılı yeleklerle sivil olarak görev yapacak olan bu timler okul yönetimleriyle hızlı ve etkili bir iletişim ağı oluşturarak eğitim güvenliğini tehdit eden faktörlerin ortadan kaldırılmasına yönelik çalışmalar yapacaklardır. Okul çevresindeki illegal yapılar, angaje gruplar, metruk binalar, uyuşturucu ticareti ve kullanımı, umuma açık işyerlerinin denetimi, taşınması-bulundurulması ve satılması yasak unsurlarla bu konularda yapılacak olan adli ve idari işlemler ile ilgili detaylı görev tanımları yapılan ve bu konuda eğitim alan MOT’lar, okul önlerinde ve çevresinde meydana gelebilecek her türlü güvenlik sorununa en seri şekilde müdahale edecek ve sorunu yerinde çözüme kavuşturacaklardır.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.