1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ömer Nasuhi Bilmen Adı Pendik’te Yaşıyor

Ömer Nasuhi Bilmen Adı Pendik’te Yaşıyor

Ömer Nasuhi Bilmen Adı Pendik’te Yaşıyor

Türkiye’nin 5’inci Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katıldığı programla Üsküdar’da anıldı.

İstanbul Müftülüğü ve Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nin ortaklaşa düzenlediği sempozyumda, İstanbul müftüsü olarak 20 yıl görev yapan yapan, Türkiye’nin 5’inci Diyanet İşleri Başkanı Ömer Nasuhi Bilmen anıldı. Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen program, Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in katılımıyla gerçekleşti. Kur’an-ı Kerim okumalarıyla başlayan programda Bilmen’in hayatının anlatıldığı belgesel film gösterimi yapıldı.

bilmen 1

“DİNİMİZE KARIŞMAYIN MENDERES SİZE FEDA OLSUN”

Türkiye’nin en zor zamanlarında Ömer Nasuhi Bilmen’in görevde bulunduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez,“Araştırmacılar ve yazarların 60’lı yıllara ait eserlerini okurken içime doğan hislerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. 60 ihtilalinde, insanlar idam edilirken, ezan ve dualar Türkçe okunmak istenirken, Diyanet İşleri Başkanlığı kapatılmak istenirken insanlardan neden ses çıkmadı denilir. Şunun için insanların sesi çıkmadı! Millet şunu söyledi; ‘Ezanımıza ve ibadetimize karışmayın Menderes size feda olsun.’ O döneminde Ömer Nasuhi Bilmen Hocamızın Diyanet İşleri Başkanı seçilmiş olması, insan üzerinde oluşacak baskıların körlenme noktasında Cenab-ı Hakkın riyaset makamında istihdam ettiğine inancımı ifade eder hepinize saygı sevgiler sunarım” şeklinde konuştu.

“İSMİ PENDİK’TE YAŞATILIYOR”

Programda konuşan Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr Ali KÖSE, sempozyumdan ziyade adının Pendik’te Ömer Nasuhi Bilmen İmam Hatip Ortaokulu olarak yaşatıldığını ve ülke genelinde 8 kurumda da yaşatıldığına dikkat çekerek Diyanet ve İlahiyat camiası adına mutluluğunu dile getirdi.

“BAŞKAN GÖRMEZ PENDİK ÖMER NASUHİ BİLMEN İMAM HATİP ORTAOKULU ÖĞRENCİLERİYLE”

Programın sonunda Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez Pendik Ömer Nasuhi Bilmen İmam Hatip Ortaokulu öğrencileriyle sahnede toplu fotoğraf çektirdi.

6

HABERE YORUM KAT