1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Özkan Uğur'dan "Allah'a şükür iyiyim" mesajı

Özkan Uğur'dan "Allah'a şükür iyiyim" mesajı

MFÖ grubunun solistleri arasında yer alan Özkan Uğur, safra kesesi ameliyatı oldu. Ameliyatı sosyal medya hesabından bir paylaşımla duyuran Özkan Uğur sevenlerine "Allah'a şükür iyiyim" mesajı verdi. Sevenleri ise yaptığı paylaşımın altına binlerce yorum bıraktı.

Özkan Uğur'dan "Allah'a şükür iyiyim" mesajı

Ünlü şarkıcı ve oyuncu Özkan Uğur safra kesesinden ameliyat oldu. Bu haberi sosyal medya hesabından duyuran Uğur, şu notu düştü: "Safra kesesi ameliyatı oldum. Allah'a şükür iyiyim."

SAFRA KESESİ NEDİR? SAFRA KESESİ NE İŞE YARAR?

Safra, karaciğerde üretilerek bağırsağa dökülen bir salgıdır. Yağların ve yağda eriyen vitaminlerin emiliminde rol oynar. Bazı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasını, atılımını sağlar. Her gün karaciğerde ortalama 600 ml safra üretilir ve ana safra kanalı aracılığıyla onikiparmak bağırsağına dökülür. Safra kesesi karın sağ üst tarafında yer alan karaciğerin alt yüzüne yapışık, küçük armut biçiminde bir organdır. Küçük bir kanalla ana safra kanalına bağlantılıdır. Başlıca görevi; karaciğerin ürettiği safranın bir kısmını -açlık dönemlerinde- ana safra kanalından emerek depolamak, yoğunlaştırmak ve sindirim sırasında yeniden bağırsağa salgılanmaktır. Safra kesesi yaklaşık 50 ml hacmindedir. Safrayı 10 katına kadar yoğunlaştırabilir ve gerektiğinde hacmini 6 katına kadar artırabilir. Mideye gıda gelişini takiben kasılarak yarım saat içinde içeriğinin yarıdan çoğunu bağırsağa boşaltır ve bir saat içinde yeniden toplar. Karaciğer ürettiği safranın bir kısmını da, safra kesesine ihtiyaç duymaksızın, doğrudan bağırsağa gönderebilir. Safra kesesi yokluğunda safranın tamamı ana safra kanalı aracılığıyla bağırsağa iletilebilir. Bu nedenle safra kesesi yaşam için vazgeçilmez bir organ değildir. İltihap halinde çıkartılması gerektiğinde işleyişte hayati bir noksanlık olmaz.

Özkan Uğur'dan "Allah'a şükür iyiyim" mesajı

SAFRA KESESİ AMELİYATI NASIL OLUR? SAFRA KESESİ TEDAVİSİ

Safra kesesi içinde oluşan içerdiği kalsiyum nedeniyle genellikle sert yapılardır. safra kesesi taşları safra kesesi iltihabı (kolesistit), ana safra yolu tıkanıklığı(sarılık), pankreas bezi iltihabı, safra yolları ve karaciğer iltihaplanması, safra kesesinin enfeksiyona bağlı delinmesi, karın içi abse gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilmektedir.

Şikayetleri: Hastalar genellikle sağ üst kadranda karın ağrısı, hazımsızlık-şişkinlik gibi şikayetlerden safra kesesi iltihabı ile birlikte seyredenlerde şiddetli ağrı, bulantı kusma, ateş, sarılık, üşüme titreme ateş gibi daha ciddi şikayetler arasında değişebilmektedir.

Bulguları: Hastalarda genel fizik muayene ile saptanamaz. şikayetleri doğrultusunda şüphelenilen hasta grubunda genellikle tetkikler ile saptanırlar.

Tanısı için neler yapılmalıdır: İlk basamak tanı aracımız ultrasonografidir. çok büyük bir hasta grubu ultrasonografiyle başka bir tetkike gerek kalmaksızın safra kesesi taşı saptanmaktadır. rutin kan tetkikleriyle safra kesesi taşları saptanamazlar. gerekli durumlarda karın tomografisi ve mr da eklenebilmektedir.

 

HABERE YORUM KAT