1. HABERLER

  2. PENDİK

  3. Pendik Belediyesi, Gençleri Obeziteden Kurtaracak
Pendik Belediyesi, Gençleri Obeziteden Kurtaracak

Pendik Belediyesi, Gençleri Obeziteden Kurtaracak

Kilo artışı sonucu ciddi sağlık sorunlarını da beraberinde getiren obezite ile mücadele için düğmeye basan Pendik Belediyesi, okulların açılmasıyla birlikte ilçedeki liselerde okuyan tüm öğrencileri mercek altına alacak.

Pendik’te lise öğrencilerini  obeziteden korumak amacıyla sağlıklı beslenme,  hareket ve psikolojik destek sağlayacak Sağlıklı Yaşam Merkezi kuruluyor.  Kilo artışı ve buna bağlı olarak çeşitli sorunlar yaşayan gençleri tesbit etmek için bütün lise öğrencileri taramadan geçirilecek.

Pendik Belediyesi, son yıllarda hareketsizlik ve yanlış beslenme sonucu gelişme çağındaki gençlerde giderek yaygınlaşan obeziteye karşı savaş başlattı.  Gençlerin hem bedensel hem de ruhsal gelişimlerini sağlıklı bir geleceğe kavuşturmayı amaçlayan Pendik Belediyesinin yeni projesi,  İstanbul Kalkınma Ajansı’ndan hibe almaya hak kazandı. Bir yıl boyunca uygulanacak proje kapsamında, ilçedeki liselerde eğitim gören 14-18 yaş arasındaki bütün öğrencilerin beden kitle ölçümleri yapılacak. Çıkan sonuca göre destek alması gerekenler , Pendik Sağlıklı Yaşam Merkezi’ne yönlendirilecek. Merkezde  gençlere  sağlıklı beslenme, fizik aktivite ve psikolojik danışmanlık hizmeti verilirken, ailelerin de katılacağı  seminerlerle bilinç düzeyi arttırılacak.

Sağlıklı  Yaşam Merkezi  ile gençlere destek

Dumlupınar Mahallesi Hamid Aytaç Kültür Merkezi içinde kurulacak Sağlıklı Yaşam Merkezi, 300 gence hizmet verecek. Buraya yönlendirilecek gençleri tespit etmek amacıyla okullarda veli, öğretmen ve öğrencilerin katılacağı seminerler düzenlenecek. Uygulanan testler sonucunda merkeze yönlendirilecek öğrenciler düzenli olarak destek alacak. Çeşitli iletişim eğitimleri ve sosyal etkinliklere fazla kilo sorunu olan gençlerin toplumdan dışlanmayla mücadele etmesi de amaçlanıyor. Durumu klinik müdahale gerektirenlerse hastanelere yönlendirilecek.

 

Obezite ve kilo problemi sorun olmaktan çıkacak

Gençlerin, özellikle fast food alışkanlığı ve internet bağımlılığı yüzünden obezite tehlikesiyle  karşı karşıya bulunduğunu belirten Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, proje ile Pendik’te fazla kilo problemi olan veya sağlıklı yaşamak isteyen gençlerin hayatında değişiklikler yaratmayı hedeflediklerini belirtti.  Başkan Şahin, “Pendik, nüfusu genç bir ilçe. Bu yüzden onların hem bedenen, hem ruhen sağlıklı bir şekilde gelişmelerine yardımcı olmak için her türlü desteği veriyoruz. Açtığımız bilgi evleri ve spor tesislerinin yanı sıra, bu projeyle de 14-18 yaş arası gençlere doğru beslenme ve yaşam alışkanlıkları kazandırılacak.  ” dedi. Başkan Şahin, son yıllarda hem kilo artışı, hem de buna bağlı olarak psikolojik sorun yaşayan gençlerin sayısının arttığına dikkat çekerek, bu konuda ailelerin ve toplumun da bilinç kazanması gerektiğini kaydetti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.