1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik Belediyesi’nden Meme Kanseri Semineri

Pendik Belediyesi’nden Meme Kanseri Semineri

Pendik Belediyesi ve Pendik Sağlık Hizmetleri Destekleme Derneği’nin ortaklaşa düzenlemiş olduğu “ Meme, Rahim ağzı ve Bağırsak Kanseri” semineri Pendik Ahmedi Hani Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Pendik Belediyesi’nden Meme Kanseri Semineri

Pendik Belediyesi ve Pendik Sağlık Hizmetleri Destekleme Derneği’nin düzenlemiş olduğu kansere dikkat çeken “Meme, Rahim ağzı ve Bağırsak Kanseri” konulu seminer dün Pendik Ahmedi Hani Kültür merkezinde yoğun katılımla gerçekleştirildi.

Pendik Belediyesi’nden Meme Kanseri Semineri

Seminere İlçe Sağlık Müdürlüğüne bağlı Kanser Erken Teşhis Tarama Merkezi (KETEM) hocası Dr. Elif Bostan katıldı. Seminerde kanser tedavisinde erken teşhisin önemine dikkat çekilirken, her yıl ülkemizde meme kanserine yakalanan kadın sayısının giderek arttığı belirtildi. Bireylerin bu konuda bilinçli olmalarını vurgulayan Dr. Elif Bostan özellikle meme kanserinde; bireylerin aile üyelerinde bulunması durumunda daha da risk taşıdığını, kadınların mutlaka altı ayda bir kontrole gitmelerini belirtti.Kanser tedavisinde erken teşhis için KETEM merkezlerine mutlaka gidilmesini belirten Bostan, katılımcıların sorularını yanıtlayarak semineri tamamladı.
Peki meme kanseri ne tür bir kanserdir, tedavisi mümkün müdür?
Meme kanserinde en önemli risk faktörü kadın olmaktır. Özellikle kadınlık hormonu olarak da bilinen östrojene maruz kalınma süresinin uzun olması meme kanseri riskini artırmaktadır. 12 yaşından önce adet görme, 55 yaşından geç menopoza girme östrojen hormonuna maruz kalma süresini artırmaktadır. Hiç hamile kalmamış kişiler için de risk mevcuttur. Doğurganlık çağında doğum kontrol hapları kullanmak özellikle bu kullanımların 5 yılı geçmesi riski artırır. Menopoz sonrası şikayetlerini gidermek için uygulanan hormon tedavisinin içinde de östrojen hormonu bulunmaktadır. Bunun için bu hormonların da 5 yıldan fazla alınması meme kanseri gelişme riskini artırabilmektedir.
Erkekler de meme kanseri olabilir!
Özellikle kadınlarda rastlanan meme kanseri nadir de olsa erkeklerde de kendini gösterebilmektedir. Yaklaşık olarak her 100 meme kanserinin 1’i erkeklerde görülmektedir. Kadınlardaki belirti ve bulgular ile aynı olmakla beraber; bu konunun farkında olunmaması nedeni ile erkeklerde meme kanseri genellikle ileri evrede tanı konulmaktadır.

pendikte meme kanseri semineri
Meme kanserinden korunmanın yolları nelerdir?
Meme kanseri, sık görülen kanserlerden birisi olduğu halde, erken tanıyla memenin tamamı ve koltuk altı lenf bezleri alınmadan tamamen tedavisi mümkün olabilmektedir. Bu konuda kadınlarımız bilgilendirilmeli ve bilinçli hareket etmeleri sağlanmalıdır. Periyodik kendi kendine muayene yaparak memelerini tanımalı ve farklılık hissettiklerinde hemen bir genel cerrahi uzmanına başvurmalıdırlar. Kırk yaşından itibaren yıllık mamografi taramasından geçmek çok önemlidir. Birinci derece akrabalarında meme kanseri olan bireylerin ise kanser olan aile ferdinin kansere yakalandığı yaşın 15-20 yıl öncesinden itibaren 6 ayda bir doktor kontrolüne girmeleri gerekmektedir. Genç yaşta meme kanserine yakalanan hastaların yakınlarına genetik test yapılarak kansere yakalanma riskleri belirlenebilmektedir.

Erken tanı önemli olmakla birlikte ideal olan kansere yakalanmamak için önlemler alabilmektir. Bazı faktörlerin meme kanserine yakalanma riskini artırdığı bilinmektedir: Ailede meme kanserli birey olması, erken yaşta adet görmek ve geç yaşta menopoza girmek, doğum yapmamak veya geç yaşta yapmak gibi. Kişinin bunları değiştirebilmesi zor veya imkansızdır.
Hayat tarzında yapılabilecek değişiklikler meme kanseri riskini azaltabilir mi?
Yapılan araştırmalar sonucunda hayat tarzındaki değişime bağlı olarak meme kanseri gelişme oranının yüzde 1.6 oranında azaldığı görüldü. Bu, 1 milyonluk kadın topluluğunda 16 bin kadının kansere yakalanmaması anlamına gelmektedir. Üstelik ailesinde kanser olan deneklerde bu oran yüzde 3.2 ile daha da yüksek bulundu.
-Hayat tarzındaki değişimden kastedilen ise:
-Düzenli egzersiz yapmak,
-Vücut kitle indeksinin düşürülmesi yani kilo vermek,
-Alkol tüketimini azaltmak.
-Bahsedilen değişim ile aslında sadece meme kanseri değil diğer birçok kanser türünden de korunmak mümkün olabilir.
Meme kanserinden korunmanızı sağlayacak 7 pratik öneri
1- Formunuzu koruyun
2- Haftada en az 4 gün spor yapın
3- Eti kısıtlayın, sebze ve meyveye ağırlık verin
4-Yağ tüketimini azaltın
5- Çocuğunuzu bol bol emzirin
6- 30 yaşından önce anne olun
7- Sigarayı bırakın, alkolü sınırlandırın

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.