1. HABERLER

  2. YEREL

  3. “Pendik Kent Konseyi olarak faydalı icraatlar yapacağımıza inanıyorum”

“Pendik Kent Konseyi olarak faydalı icraatlar yapacağımıza inanıyorum”

Pendik Kent Konseyi’nin 2. Olağan kongresi ile Kent Konseyine Başkan Seçilen Süleyman Yılmaz, ilk basın toplantısını Güzelyalı sosyal tesislerinde gerçekleştirdi.

“Pendik Kent Konseyi olarak faydalı icraatlar yapacağımıza inanıyorum”

Pendik Kent Konseyi’nin 2. Olağan  kongresi ile Kent Konseyine Başkan Seçilen Süleyman Yılmaz ilk basın toplantısını Güzelyalı sosyal tesislerinde gerçekleştirdi.

Toplantıya Kent Konseyi Yürütme Kurulu üyeleri de katılırken Başkan Süleyman Yılmaz yeni yürütme kurulunun hayırlı olmasını dileyerek, 3 yıllık süre içerinde Tüm Pendiklilerin katkı, katılımı ve siz basın mensuplarının desteği ile Pendik için faydalı icraatlar yapacağımıza inanıyorum” dedi.

Kent Konseyinin Sosyal, ekonomik ve çevresel bir çok konuda halkın yerel yönetimlerle  katılımını amaçlayan  yapısı olduğunu belirten Yılmaz, Kent Konseylerin başarılı olmasında yerel yönetimlerin, yerel mülki amirleri bakış açısı çok önemli. Eğer onların bu konuda Kent Konseylerinin kuruluş amacına uygun kurulması, yönetilmesi ve çalışmasına imkan sağlamazlarsa kağıt üzerinde kalacak, katkı sağlarlarsa da çok şey yapılabilecek bir kuruluş. “dedi

Pendik Belediye Başkanı Dr. Salih Kenan Şahin’in bu konuda samimi bir duruş sergilediğini kaydeden Yılmaz, sayın başkanımızın bu yaklaşımı bize çalışma azmi veriyor. Kent konseyinin kuruluş amacına uygun iş yapmasını ve şehre  katkı sağlamasını istiyor. Bizde elimizden gelen gayreti göstereceğiz”  - şeklinde konuştu. – Haber Yusuf SARAY

img_2386.jpg

img_2405.jpg

KENT KONSEYİ NEDİR?

Kent Konseyleri 5393 sayılı Belediye Kanunu ve 26313 sayılı Kent Konseyi Yönetmeliği’ne dayanarak kurulmuş yapılardır. Kuruluş amaçları; “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmektir. Merkezi yönetimin, yerel yönetimin, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının ve sivil toplumun ortaklık anlayışıyla, hemşehrilik hukuku çerçevesinde buluştuğu; kentin kalkınma önceliklerinin, sorunlarının, vizyonlarının sürdürülebilir kalkınma ilkeleri temelinde belirlendiği, tartışıldığı, çözümlerin geliştirildiği ortak aklın ve uzmanlaşmanın esas olduğu demokratik yapılar ile yönetişim mekanizmalarını ifade eder.

 

HABERE YORUM KAT