1. HABERLER
  2. YEREL
  3. Pendik, koronavirüse karşı önlemlerini alıyor

Pendik, koronavirüse karşı önlemlerini alıyor

Tüm dünyada etkisini sürdüren koronavirüsün Türkiye'ye sıçramasını ardından Pendik Belediyesi uyguladığı önlem çalışmalarını arttırdı. Pendik Belediyesi ekipleri başta okul,cami, kültür ve spor merkezleri olmak üzere tüm toplu kullanım alanlarında günlük dezenfekte çalışması başlattı.

Pendik, koronavirüse karşı önlemlerini alıyor

Pendik Belediyesi ekipleri tarafından dezenfekte çalışmaları tüm ilçede sürdürülmeye devam ediliyor. Okul,cami, kültür ve spor merkezleri olmak üzere tüm bölgede etkili bir çalışma düzenleyen Pendik Belediyesi, vatandaşları da bu konu hakkında bilgilendiriyor.

Tam donanımlı 5 ekip; kaymakamlık, okul, cami, kültür ve spor merkezleri gibi ortak kullanım alanlarını Koronavirüs’e (COVID-19) karşı özel bir kimyasalla dezenfekte ediyor. Okullardaki koridor ve tuvaletler; camilerdeki abdesthaneler; kültür merkezlerindeki olası tüm temas noktaları hijyen açısından uygun hale getiriliyor.

Belediye ekipleri Koronavirüs’e karşı Sağlık Bakanlığının önerdiği bir kimyasal türünü kullanıyor. Bu kimyasal ortamda koku bırakmıyor ve insan sağlığına zarar vermiyor.

Pendik, koronavirüse karşı önlemlerini alıyor

KORONAVİRÜSTEN NASIL KORUNULUR?

-Uzmanlar; virüslerin 3-4 yılda bir yüzey antijenlerini değiştirip daha şiddetli şekilde insanları etkilediğini, el hijyeni gibi basit önlemlerle korunmak ve evde istirahat ederek salgına dönmesini önlemenin mümkün olduğu dile getiriyor.

-Antibiyotiklerin virüsler üzerinde etkisi bulunmadığından doktor önermediği sürece antibiyotik kullanılmamalı, hastaların bu hastalığa özgü viral ilaçları doktor kontrolünde kullanması gerekiyor.

Pendik, koronavirüse karşı önlemlerini alıyor

-Yüksek ateşi olan kişilerin maskeyle dolaşmaları, kalabalık ortamlarda bulunmamaları, işe gitmeyip dinlenmeleri, hastalanan çocukların da okula gönderilmemeleri önerilmektedir.

-El hijyenine özellikle dikkat edilmeli. Eller dezenfektan ya da sabunla sık sık yıkanmalı. Zorunlu haller dışında hastalığın bulaşma olasılığının arttığı kalabalık ortamlar, kapalı alanlar, toplantılar, ve ulaşım araçlarında uzun süre bulunulmamalı.

Pendik, koronavirüse karşı önlemlerini alıyor

-Özellikle hasta kişilerden uzakta durulmalı. Aynı ortamda hasta varsa başka odada kalınmalı veya mümkünse maske takılmalıdır.

-Kapalı ortamlar sık sık havalandırılmalı; telefon, havlu, çatal, bıçak, tablet ve bilgisayar faresi gibi malzemeler hasta kişilerle ortak kullanılmamalıdır.

Pendik, koronavirüse karşı önlemlerini alıyor

-Eller özellikle de öksürdükten, hapşırdıktan sonra ve toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra sabun ve bol suyla yıkanmalıdır. Hapşırdıktan ve öksürdükten sonra kullanılan mendiller hemen
çöpe atılmalıdır.

-Bulaşma yolları olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas edilmemelidir.

-Virüs bulaştığı ya da taşıdığı şüphesinde bulunanlar mutlaka tam teşekküllü bir hastaneye müracaat etmeli ve endişeler doktorlarla paylaşılmalıdır.

Okan Gül
Video ve Yerel Haberler Editörü
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT