1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendikliler yeni çipli kimlik kartlarına yoğun ilgi gösteriyor

Pendikliler yeni çipli kimlik kartlarına yoğun ilgi gösteriyor

2 Ocak 2017’de 81 ilde dağıtılmaya başlanan yeni çipli kimlik kartlarına geçmek isteyen vatandaşlar Nüfus müdürlüklerinde yoğunluk oluşturuyor.

Pendikliler yeni çipli kimlik kartlarına yoğun ilgi gösteriyor

2 Ocak 2017’de 81 ilde dağıtılmaya başlanan  yeni çipli kimlik kartlarına geçmek isteyen vatandaşlar   Nüfus müdürlüklerinde yoğunluk oluşturuyor. Pendik Nüfus müdürü Recep Sefi, günde ortalama 300 kişiye çipli kimlik kartı verildiğini, sistemlerin düzgün çalıştığında bazen sayının üstüne çıkıldığını söyledi.

Bölge Gündem Gazetesi İmtiyaz Sahibi İbrahim Şahin ve gazete editörü Yusuf Saray, Pendik Nüfus Müdürü Recep Sefi makamında ziyaret ederek yeni çipli kimlik kartlarının dağıtılması ile ilgili bilgi aldı.

2017 yılının Ocak ayı itibarı ile devreye giren yeni çipli kimlik için oldukça yoğun müracaat olduğunu belirten Nüfus Müdürü Recep Sefi  2 Ocak 2017’den itibaren, Pendik  Nüfus Müdürlüğün de toplam 5700 kişinin kimlik başvurusu alınarak, vatandaşlara hizmet verildi.”dedi.

Günlük ortalama 300 kişinin müracaatının alındığı ve kimliklerde süreci en çok uzatan parmak izi ve biyometrik kaydı yapan cihazla sunulan işlemin aldığını belirten Sefi,  Eski nüfus cüzdanlarının 3 yıl daha geçerli olduğu hatırlattı.

img_2432-001.jpg

 

img_2444.jpg(Pendik Nüfus Müdürü Recep Sefi)

RANDEVU İLE GELİNMESİ ÇOK ÖNEMLİ
Yeni çipli kimlik kartları için Randevu alınarak gelinmesinin çok önemli olduğunu belirten Recep Sefi, Vatandaşlarımızın elbette bizde sıra beklemesini istemiyoruz. 5 Banko ile hizmet veriyoruz. Kapasitemiz belli. Vatandaşlarımız sağlıkta bile randevu alarak işlemlerini gerçekleştiriyor.  Dolayısıyla randevu sistemi kuru kalabalığın önüne geçilmiş oluyor. Hiçbir şey sağlıktan önemli değil.” şeklinde konuştu. - Haber: Yusuf SARAY

img_2438.jpg

HANGİ BELGELER GEREKLİ?
Kimlik kartı başvurusu için son 6 ay içinde çekilmiş 1 biyometrik fotoğraf ve kimlik beyanı için nüfus cüzdanı, uluslararası aile cüzdanı, pasaport, sürücü belgesi, memur cüzdanı, avukat kimlik kartı veya basın kartı gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı bir belgenin olması yeterli olacak.

img_2425-001.jpg

YENİLEME ÜCRETİ NE KADAR?
Kanuni bildirim süresi dışında doğum nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL, değiştirme nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 16 TL ve kayıp nedeniyle düzenlenen kimlik kartı için 32 TL ücret ödenecek. Yeni kimlik kartlarının geçerlilik süresi ise 10 yıl olacak.

img_2450.jpg

KİMLİK NASIL ULAŞACAK?
Başvuru esnasında kimlik bilgileri kontrol edilecek, gereken alanlarda güncellemeler gerçekleştirilecek, fotoğraf taranacak, biyometrik verileri alınacak (her iki el için parmak izi, parmak damar izi, el ayası damar izi). Başvuru sonunda kişilere PIN zarfında bulunan 6 haneli şifre verilecek. Bu şifre, banka kartlarında olduğu gibi bazı işlemlerde kimlik doğrulama amacıyla kullanılacak. PIN kodu, kimlik kartı teslim edilinceye kadar aktive olmayacak. PIN kodu ilçe nüfus müdürlüklerinde bulunan kioskları kullanarak değiştirebilecek.

PASAPORT YERİNE GEÇEBİLECEK
Yeni kimlik kartları e-devlet hizmetlerine girişlerde kolaylık sağlayacak. Vize muafiyeti olan ülkelere yapılacak yolculuklarda pasaport yerine geçecek. Kamu hizmetlerinde bürokrasiyi azaltacak. Mali kayıpları en aza indirecek.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.