1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Pendik'te Karaciğer Yağlanması Semineri

Pendik'te Karaciğer Yağlanması Semineri

Pendik Belediyesi ve Pendik Sağlık Hizmetlerine Destek Derneği tarafından düzenlenen “Karaciğer Yağlanması” Konulu seminer Arif Nihat Asya Kültür Merkezi’nin Konferans salonunda yapıldı.

Pendik'te Karaciğer Yağlanması Semineri

Pendik Belediyesi  ve Pendik Sağlık Hizmetlerine Destek Derneği  tarafından düzenlenen “Karaciğer  Yağlanması” Konulu seminer Arif Nihat Asya Kültür Merkezi’nin Konferans salonunda yapıldı.  

Seminer Pendik Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Yılmaz, Marmara Üniversitesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Uzmanı Dr. Meryem Durğay,  Beslenme ve Diyet Uzmanı  Pınar Hamurcu tarafından verildi.

Doç Dr. Yusuf Yılmaz: Yağlı karaciğer hastalığı, dünyada en sık görülen kronik karaciğer hastalığı olduğunu belirterek, Gelişmiş ülkelerde toplumda görülme sıklığı %25 civarındadır.” Dedi.

Pendik Marmara Üniversitesi Gastroenteroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Yusuf Yılmaz tarafından verilen konferans Karaciğer yağlanması, Yağlı karaciğer hastalığı ne sıklıkla görülür? Yağlı karaciğer hastalığının sebebi nedir? nasıl tedavi edilir? Başlıklarını anlatan bir sunum gerçekleştirdi.

Doç. Dr. Yusuf Yılmaz, NAYKH’nın kesin sebebi bilinmediğini belirterek; Ancak bu hastalık fazla kilosu olanlarda, şeker hastalarında (tip 2 diyabet), kolesterol yüksekliği veya insülin direnci olanlarda çok daha sık görülmekte olduğunu söyledi.

img_1098.jpg

Yağlı karaciğer hastalığının Genellikle hiçbir belirti vermeyeceğini altını çizen Yılmaz, Nadiren halsizlik, iyi hissetmeme, karnın sağ üst kısmında huzursuzluk, dolgunluk veya hafif bir ağrıya yol açabilir. Ancak bu belirtiler birçok başka hastalıkta da görülebilir.” Şeklinde konuştu.

HABER: Yusuf SARAY

HABERE YORUM KAT