1. HABERLER
  2. İÇ HABERLER
  3. Pendik'te otizmli genç, rehabilitasyonda ters kelepçe yöntemiyle bağlandı!

Pendik'te otizmli genç, rehabilitasyonda ters kelepçe yöntemiyle bağlandı!

Pendik'teki bir rehabilitasyon merkezinde çekildiği belirlenen görüntülerde, otizmli bir gencin öfke nöbeti geçirdiği sırada ellerinin ters kelepçe yöntemiyle arakadan bağlanması tepkilere yol açınca İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, olay hakkında soruşturma başlattı.

Pendik'te otizmli genç, rehabilitasyonda ters kelepçe yöntemiyle bağlandı!

Rahatsız edici görüntü, öfke nöbeti geçiren otizmli genci kontrol etmekte zorlanan bir personelin, kendisine ve başkasına zarar vermemesi için kollarını arkadan bezle bağlaması nedeniyle gerçekleşti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da sorumlular hakkında soruşturma başlattı.

Yetkililer, bu olayın, hangi gerekçeyle gerçekleşmiş olursa olsun kabul edilemez olduğunu, 3 gün önce müfettiş görevlendirilerek kapsamlı soruşturma başlatıldığını bildirdi. Müfettişlerin yürüttüğü soruşturmada Kurum ve bahçesindeki güvenlik kameraları incelenerek, yöneticisi ve personelin beyanları alınacak, otizmli gencin bir uzman eşliğinde olayla ilgili bilgisine başvurularak tüm aşamalarıyla incelenecek.

"MÜFETTİŞLER TİTİZLİKLE ÇALIŞIYOR"

İlk tespitlere Ağustos ayında kaydedilen rahatsız edici görüntü, öfke nöbeti geçiren otizimli genci kontrol edemeyen görevli personelin, kendisine ve başkasına zarar vermemesi için kollarını bir bezle arkadan bağlaması sonucu ortaya çıktı. Yetkililer, otizmli çocuklarla ilgili bakım ve rehabilitasyon hizmeti verilen önemli merkezlerden biri olan bu kurumda yaşanan olayın en kısa sürede açığa kavuşturulacağını bildirdi. Sorumlularının en kısa sürede ortaya çıkarılması ve gerekli yaptırımın uygulanması için müfettişlerin titizlikle çalıştığı vurgulandı.

Öte yandan olayla ilgili İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı da soruşturma başlattı. Bakanlığın idari soruşturması sürerken, savcılık da olayın sorumluları hakkında adli soruşturma yürütecek.

HABERE YORUM KAT