1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Polisten İlginç alkol uygulaması

Polisten İlginç alkol uygulaması

Polisten İlginç alkol uygulaması

Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Bölge Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri, alkollü araç kullanmanın sakıncalarına dikkat çekmek için ilginç bir uygulama gerçekleştirdi. Takıldığında alkollü hissi veren ‘alkol gözlüğü’nü takan vatandaşlar, polislerin basit komutlarını uygulamaya çalıştı. Ortaya çıkan görüntüler, izleyenleri kahkahaya boğdu.

Çanakkale’de, alkollün sürücüler üzerindeki etkisini halka anlatmak isteyen Bölge Trafik Denetleme Müdürlüğü ekipleri, iskele meydanında bir uygulama gerçekleştirdi. Uygulamada takıldığında alkollüymüş hissi uyandıran ‘Drunkbusters’ (akol gözlüğü) kullanıldı. 150 ve 350 promil alkollü hissi veren 2 ayrı gözlüğü takan vatandaşlar, polislerin verdiği basit komutları yerine getirmeye çalıştı. Gözlüğü takan vatandaşlar, yere çizilen düz bir çizgi üzerinde yürümeye, karşıdan atılan bir topu tutmaya, tek ayak üzerinde durmaya ve polis aracının kapısını açmaya çalıştı. Basit komutlar karşısında gözlüğü takan vatandaşların verdiği tepkiler, izleyenleri kahkahaya boğdu.

Drunkbusters adlı gözlüğü takan vatandaşlar, verilen komutları yerine getirmekte oldukça zorlandı. Gözlüğü takarak cep telefonundan ‘Mehmet’ adlı bir kişiyi araması istenen Gökhan Bayram, uzun süre uğraşmasına rağmen telefona ismi yazıp numaraya ulaşamadı. Bayram, “İnsan içince bazen idare edebilir, sürebilir gibi düşünebiliyor ama öyle değil. İnsan bunu ayıkken daha iyi anlıyor. Gözlüğü takınca değişti her şey. Yolda yürüyemedik, kapıyı açamadık. O an başımıza bir şey gelecek olsa buna ulaşamadık. Ortaya çok kötü bir şey çıkabilirdi. Çanakkale Emniyet Müdürlüğümüz bunu bize hissettirerek öğretmiş oldu” diye konuştu.

Çanakkale Bölge Trafik Şube Müdürü Pala, “Alkolü sürücülerin o an itibariyle gördüğünü bir nebze de olsa yansıtmaya çalışıyoruz. Kazaların yüzde 97’si insan kaynaklı. Bu yüzde 97’nin içinde alkolün sebep olduklarına dikkati çekmek için yaptık. Alkollü olunduğunda araç kullanılmaması gerektiğini anlatmayı amaçlıyoruz. Biraz önce arkadaşımız, arabanın anahtar deliğini bulamadı. Diğer eliyle ya da bir yardımcıyla bulmak istedi. Yani melekeler kayboluyor. Bunu bir de hızlı araç kullanırken, şehir içinde insanların, araçların yoğun olduğu zaman ki halini düşünürsek, ne kadar büyük bir zararla karşılaşabileceğimizi görüyoruz" dedi.

HABERE YORUM KAT