1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Prof.Dr. Kara'dan önemli açıklama: 15 Haziran'da rahatlama bekliyorum

Prof.Dr. Kara'dan önemli açıklama: 15 Haziran'da rahatlama bekliyorum

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara,"15 Haziran'da çok ciddi rahatlama bekliyorum. Türkiye'nin almış olduğu önemler çok önemli, ilaçlarla ciddi bir başarımız var. Kaybımız var bu can yakıcı bir durum fakat dünya sıralamasında iyi yerdeyiz." diyerek kurallara uyulursa salgının Ağustos ayında bitebileceğini söyledi.

Prof.Dr. Kara'dan önemli açıklama: 15 Haziran'da rahatlama bekliyorum

Koronavirüs salgının kontrol altına alınmasıyla başlayan normalleşme takvimi çerçevesinde tedbirlerin gevşetilmesine ilişkin olarak değerlendirmelerde bulundu.

 CNN Türk canlı yayınında açıklamalarda bulunan Kara,"15 Haziran'da çok ciddi rahatlama bekliyorum. Türkiye'nin almış olduğu önemler çok önemli, ilaçlarla ciddi bir başarımız var. Kaybımız var bu can yakıcı bir durum fakat dünya sıralamasında iyi yerdeyiz. Bir can kaybını ve bir vakayı başarısızlık olarak değerlendirmeyiz. Seyahatlerimizde kurallara uymalı ve çok dikkat etmeliyiz" diye konuştu.

"SOSYAL MESAFE EN AZ 1,5 METRE OLMALI"

Sosyal mesafe kurallarına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kara "Sosyal mesafe en az 1.5 metre olmalı. Bir insanla karşılıklı konuşurken aramızdaki 60 cm olmalı" dedi.

Prof.Dr. Kara,koronavirüs salgının bitişi için tarih ver

SALGININ BİTİŞİ İÇİN O AYI İŞARET ETTİ

Kara, CNN Türk'te yaptığı açıklamada da kurallara uyulursa Ağustos'ta koronavirüsün bitebileceğini söyledi. Kara, 2 yaşın altındaki çocuklarda maske kullanılmaması konusunda uyardı. Kara maske yerine bu çocuklara yüz koruyucu siperlik kullanılması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE'DE SALGININ SON DURUMU

Bakanlığın internet sitesinde yer alan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın da Twitter'dan paylaştığı "Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu"nun güncel verilerine göre, dün 32 bin 325 test yapıldı, 786 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu.

Prof.Dr. Kara,koronavirüs salgının bitişi için tarih ver

Son 24 saatte 22 hasta vefat etti, 974'ü iyileşti. Toplam test sayısı 2 milyon 103 bin 44, vaka sayısı 165 bin 555, vefat sayısı 4 bin 585 olarak kayıtlara geçti. Toplam yoğun bakımdaki hasta sayısı 633, solunum cihazına bağlı hasta sayısı 271, iyileşen hasta sayısı 129 bin 921 oldu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından son verilere ilişkin yaptığı paylaşımda, "Toplam test sayımız 2,1 milyonu geçti. İyileşen hasta sayımız 130 bin. Yoğun bakıma ihtiyaç duyan hasta sayımız azalıyor. Gelecek günler, el hijyenine özene, maske ve sosyal mesafe kuralının her ikisine uymamıza bağlı. Daha iyi tedbir, daha iyi sonuçtur." ifadelerini kullandı. 

 

Bölge Gündem
Editör Ekibi

HABERE YORUM KAT