1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Raco Nerede, Raco'nun Önemi Nedir | Haritada Nerede

Raco Nerede, Raco'nun Önemi Nedir | Haritada Nerede

TSK ve ÖSO birliklerinin Raco Belde merkezini ele geçirmesi ile operasyon kapsamında önemli bir adım atıldı. Raco'nun ele geçirilmesi ile Cinderes ve Afrin' girişin kolaylaşacağı ve stratejik olarak operasyonun seyrini değişitireceği biliniyor.

Raco Nerede, Raco'nun Önemi Nedir | Haritada Nerede

Afrin'in kuzeybatısında yer alan ve startejik olarak önem arz eden Raco belde merkezi bu sabah itibariyle ele geçirildi. Afrin'de terör örgütlerine yönelik operasyonun 42.gününde bir çok köy ve bölge temizlenirken TSK'nın yaptığı son dakika açıklamasına göre 2 bin 434 terörist etkisiz hale getirildi. Ancak Raco bölgesi tıpkı Cinderes ve Menbiç gibi operasyon kapsamında önemli bir konuma sahip. TSK operasyonun başladığı günden bu güne bölgenin yüzde 25'ini teröristlerden temizlerken Raco belde merkezini ele geçirmesi operasyonun seyri açısından büyük bir önem taşıyor.

Temizlenen Raco bölgesinde PKK'nın uyuşturucu ve silah üretimi yapıldığı biliniyor. Peki Raco haritada nerede, Raco'nun önemi nedir, Afrin Operasyonu'nunda Raco'nun önemi nedir? İşte tüm merak edilenler..

TÜRKİYE'YE EN YAKIN NOKTA: RACO

Türkiye’de noktasal olarak en çok Hatay’a yakın olan Raco’da büyük çatışmalar yaşanıyor. Askerlerimizin cesurca çarpıştığı Raco nerede? Keltepe bölgesine harekat yapmak isteyen teröristlerle yaşanan çatışmaların yaşandığı Raco’nun tam olarak yeri. Raco belde merkezinin ele geçirilmesi ile arazideki birliklerimizin can güvenliklerinin garantiye alınacağı konuşuluyor. Sırda Cinderes var , ve Cinderes'te de çatışmalar devam ediyor.

Raco Nerede, Raco'nun Önemi Nedir | Haritada Nerede

Kilis’e çok yakın bir konumda bulunan Afrin’in batısında Hatay, kuzeyinde Kilis, güneyinde ise Suriye’nin önemli şehirlerinden Halep bulunuyor. Nüfusun ağırlıklı kısmını Kürt nüfus oluşturuyor. Afrin'de çok sayıda Arap ve Türkmen de bulunuyor. Hatay ve Kilis ile sınırı olan Afrin, sınırdan çıplak gözle bile görülecek kadar yakın bir konumda bulunuyor.

Raco Nerede, Raco'nun Önemi Nedir | Haritada Nerede

HEDEF CİNDERES

TSK ve ÖSO bugün Afrin'in batısındaki Cinderes beldesinde, Deviye köyü ve ona hakim konumdaki 3 tepede PYD/PKK'ya yönelik operasyon düzenledi. Karadan ilerleyen ÖSO'ya havadan Türk savaş uçakları, SİHA'lar ve Hatay sınır hattındaki topçu birlikleri destek verdi. TSK ile Özgür Suriye Ordusu birlikleri Afrin'deki ilerleyişini sürdürürken, Hatay'ın sınıra sıfır noktasında yer alan Hassa, Kırıkhan ve Reyhanlı ilçelerindeki sınır karakollarından çok namlulu roketatar ve fırtına obüsleri ile savaş jetleri, terör örgütü PKK/YPG-PYD hedeflerini vurdu.

Terör örgütü YPG-PYD/PKK yönetimindeki Afrin'in Cinderese kasabasında Türk Silahlı Kuvvetleri'ne ait Silahlı İnsansız Hava Araçlarından (SİHA) gizlenmek isteyen teröristlerin aralıksız yaktığı lastikler nedeniyle oluşan yoğun siyah duman havadan görüntülendi.

Kasabanın adeta tamamını kaplayan ve yükselen dumanlar, sınırın Türkiye tarafındaki Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden de çıplak gözle görülüyor.

TSK ve ÖSO Raco belde merkezine girdi

TSK ve ÖSO, Afrin'in Mesekanlı, Mamalı, Atamanlı köyleri ve Bilal köy tepesini teröristlerden temizleyerek Raco belde merkezinin girişine ulaştı. Afrin'in teröristlerden temizlenmesi için Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından başlatılan ve ÖSO birliklerinin de katıldığı Zeytin Dalı Harekatı'nda Raco beldesine yönelik operasyon sabah saatlerinden itibaren başladı.  Sabah namazından sonra operasyon için harekete geçen TSK ve ÖSO, Afrin’in kuzeybatısındaki Raco beldesine bağlı Mesekanlı, Mamalı, Atamanlı köyleri ile Bilal köy tepesini YPG/PKK-DEAŞ'tan kurtardı.

Böylece, Raco beldesinin merkezinin girişine ulaşılmış oldu. 8 askerin şehit düştüğü tepe ele geçirildi

İlerleme sırasında, dün TSK unsurlarının teröristlerle çatışmasında 8 askerin şehit düştüğü 1083 rakımlı tepe de ele geçirildi.

BUGÜNE KADAR TERÖRİSTLERDEN TEMİZLENEN BÖLGELER

Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar şöyle:

"Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Meydan Ekbez, Bendirek, Şengal, Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz, Ömer Simo, Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Akanlı, Mikdad ve Ali Racu köyleri, Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne bağlı iki köy altı yerleşim; Raco beldesinde Mesekanlı, Mamalı, Atamanlı köyleri, Şeyh Mehmetli köyü, Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı, Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki, Bilal Köy ve 1083 rakımlı tepe, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı, Karri, Şerbanlı, Şedya, Harab Summak, Hantalli, Karababa, Sarı Uşağı, Rahmanlı, Maskah, Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık, Velikli, Kavanda köyleri, 687 .Tepe, 915. Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Aşağı Sinara ve Yukarı Sinara, Karmanluk, Cukali Favkani ve Orta Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü; Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan, Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani, Divan Tahtani, onlara hakim 3 tepe, Mervane, Heygece, Tell Dilur, Bafler, Zehra, Aşağı Korgan ve Yukarı Korgan, Ebu Kabe ile Hacılar köyleri ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve Kalki köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde Burseya Dağı, Umranlı, Uverkan, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo, Dikmetaş, Zeytinak, Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye köy altı yerleşimi.

 

 

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.