1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Ramazan Coşkusu Başladı

Ramazan Coşkusu Başladı

Ramazan ayının ilk günü vatandaşlar Pendik Belediyesinin iftar alanlarında oruç açtı.

Ramazan Coşkusu Başladı

Ramazan ayının ilk günü vatandaşlar Pendik Belediyesinin iftar alanlarında oruç açtı. İftar saatinden önce görevlilerin özenle hazırladığı iftar masaları, mahalle halkının toplanıp birlikte oruç açtığı  sofralar oldu.  Dondurma ve şerbet ikramları da iftarlara sürpriz kattı.

Pendik Belediyesi tarafından beş noktada hizmete sunulan iftar çadırları, Ramazan’ın ilk günü orucunu açmak üzere gelen çok sayıda vatandaşı ağırladı. Ramazan ayı boyunca Fevzi Çakmak Mahallesi’nde Şevket Sabancı Lisesi bahçesi, Esenyalı Mahallesi’nde Abdullah Acar İlköğretim Okulu bahçesi, Kurtköy Spor Kompleksi yanı,  Velibaba Mahallesi  Türbeli Camii’nde ve Bahçeliveler Mahallesi eski İmam Hatip yanında kurulan iftar çadırları,  bu coşkuyu paylaşmak isteyen, iftarlık yemeği hazırlayamayan, yalnızlık çeken binlerce insanı her akşam  bu sofralarda yan yana getirecek.

Önce sohbet sonra iftar

Pendik Belediyesinin İftar Sofralarının adreslerinden biri  Velibaba Mahallesi oldu. Mahalle sakinleri, Velibaba Türbe Camii Konferans Salonu’nda bir araya geldi. İftar öncesi yaşlısından gencine sohbet ederek kaynaşma imkanı bulan Velibabalılar, ezanın okunmasıyla 17 saatlik oruçlarını açtılar.  İftara katılanlar arasında Mahalle Muhtarı  Şükrü Aydermir de vardı. İftar öncesi mahallelilerin hatırını soran Aydemir, yemek sonrası  düzenlediği iftar organizasyonunda dolayı Pendik Belediyesine teşekkür etti. Böylece Velibaba Mahallesindeki iftar sofrası,  hem oruçluların açıldığı hem de birlik ve beraberliğin mekanı oldu.  

Kurtköy’de nostalji 

Kurtköy Spor Kompleksi yanında kurulan iftar çadırında büyükler kadar çocuklar da iftar masalarında yerini almıştı. Annesinin arabasında getirdiği bebek de iftar  alanın en küçük misafiriydi. Duaların edilip iftarlıklarla oruçların açılmasından sonra dağıtılan dondurmalar günün sürprizi olarak çocuklar kadar büyükleri de mutlu etti. Ayrıca özel kostümüyle şerbetçi de Ramazan’ın ilk günü nostaljik bir tat bıraktı.

Esenyalı ve Fevzi Çakmak’ta sofralar donatıldı

Belediyenin aşevinde hazırlanan ve paketlenerek hijyenik olarak masalara sıcak sıcak getirilen yemekler, tüm iftar alanlarında görevliler tarafından dağıtılıyor. Böylece vatandaşlar sırada beklemek, yer bulmak gibi sorunları yaşamıyor. 

Fevzi Çakmak Mahallesi’nde iftar alanı olarak seçilen Şevket Sabancı Lisesi bahçesi, Bahçelivler eski İmam Hatip yanı ve Eseneyalı’da Abdullah Acar Ortaokulu  bahçesine kurulan iftar çadırı da Ramazan boyunca misafirlerini ağırlamak üzere bekliyor. Ramazanın ilk günü  iftar çadırına gelen mahalle sakinleri, yerlerini alarak  bu atmosferi birlikte yaşadı. Vatandaşlar, aileleriyle ve komşularıyla  bir araya gelmekten dolayı mutlu olduklarını söylerken, belediyenin de kusursuz bir organizasyon gerçekleştirdiğini belirttiler.  

 

HABERE YORUM KAT