1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Rize'de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı

Rize'de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı

Rize, Çamlıhemşin'de Meydan Köyü sakinleri Fırtına Deresi'ne yaptırdıkları köprüde ilginç bir tedbir aldı. Tam ortasına kilitli kapı koydu.

Rize'de yabancılara önlem: Köprü üzerine demir kapı

Rize'nin Çamlıhemşin İlçesine 16 kilometre uzaklıktaki 300 nüfuslu Meydan Köyü sakinlerinin yaz aylarında göç ettikleri Sicoğ yaylasına giden patika yol, Fırtına Deresi üzerine yaptırdıkları 20 metre uzunluğundaki yaya köprüsü ile ana yola bağlandı.

KAÇAK AVCILARA ÇÖZÜM

Ancak köprünün yapımı sonrasında karşı kıyıdaki ırmakta yaşayan kırmızı benekli alabalıkların kaçak olarak avlandığını ve şimşir ağaçlarının kesildiğini fark eden köylüler, soruna ilginç bir çözüm buldu.

KÖYLÜLERE ANAHTAR DAĞITILDI

Köprünün ortasına kilitli bir demir kapı yaptırıldı, anahtarları da çoğaltılarak köylülere dağıtıldı. Köprüden karşıya geçmek isteyenler anahtarla kapıyı açıp geçiyor, sonra yine kilitliyor. Bu uygulama ile yabancıların köprüden geçmesi engellendi, kırmızı benekli alabalıklar ve şimşir ağaçları kurtarıldı.

"KAPI İŞE YARADI"

Meydan Köyü Muhtarı Hayri Arabacı, köprüye kapı yapılması sonrasında artık balıkların avlanmadığını ve şimşir ağaçlarına zarar verilmediğini belirterek, “Kapı işe yaradı. Kırmızı benekli alabalıkları ve şimşir ağaçlarını kurtardık” dedi.

HABERE YORUM KAT