1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Rus turistin azalması yerli turiste yaradı

Rus turistin azalması yerli turiste yaradı

Rus turistin bu yıl yüzde 30 düşmesi beklenirken, oluşacak boşluğu yerli turistle doldurmak isteyen oteller, sezona indirimle başladı.

Rus turistin azalması yerli turiste yaradı

Ekonomik kriz içerisindeki Rus turist, Türk otelcileri kilitledi. Rusya’dan gelen turist sayısının yaz öncesi dönemde yüzde 30’a varan oranda düşmesi nedeniyle gözünü diğer pazarlara çeviren otel sektörü, Avrupalı tur operatörlerinden vurgun yedi.

FİYATLAR GERİLEDİ

Operatörlerin, Rusya’dan beklenen 1 milyon turist açığını fırsat bilip yeni turist için yüzde 20’lere varan oranda indirim beklentisi turizmciyi son birkaç yılda bin bir emekle oluşturduğu fiyatın gerilemesine neden oldu. Bu yılı boş geçirmek istemeyen oteller, operatörlerin ‘Fiyat indirin’ çağrısına kulak verse de otellerin tam dolulukları sağlayabileceğine kesin gözüyle bakılmıyor. Yabancı turist açığını yerli turistle kapatmaya soyunan sektör ise seçimlerin bitmesi, okulların kapanması ve ramazan döneminin geride kalmasını bekliyor.

"DESTEKLERİN DEVAMI GELMELİ"

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, umutlarını son dakika rezervasyonlarına yönelttiklerini belirterek, "Özellikle Antalya’da yabancı turist olmadığı gibi, seçimlerin bitmesi, okulların kapanması ve ramazan döneminin geride kalmasını bekleyen yerli turistin de varlığından uzunca bir süre söz edemeyeceğiz gibi görünüyor. Genel anlamda geçen yıllara göre bu yıl için keyifsiz olarak görünüyoruz, umutlarımızı son dakika rezervasyonlarına yöneltmiş durumda bekliyoruz" diye konuştu.

Ayık, "Hükümet tarafından bir destek yapıldı ama iki ay sürmesi ve pazarın daha da çeşitlenmemesi nedeniyle bu biraz eksik kaldı. Nisan-mayıs ayları arasında süren bu desteğin bütün yıla yayılması ve pazarların da artırılması gerekiyor" dedi.

"BU FİYATLARA TURİST GELSE DE KIYMETİ YOK"

Bir turizm yetkilisi "Fiyatlar yerlerde. Bu şekilde turist gelse bile kıymeti yok. Ama inanın bu fiyata bile gelmiyorlar. Antalya ve Finlandiya haricindeki bütün pazarlarda düşüş bekleniyor" diye konuştu. Yetkili yerli turistin açığı kapatamayacağını anlatırken, "Çünkü paket turla gelen 16 milyon yabancı turiste karşılık, otelde kalan yerli turist sayısı 2 milyonu geçmiyor" dedi.

HABERE YORUM KAT