1. HABERLER
  2. GÜNDEM
  3. Saatler geri alındı mı? Bakanlıktan konuya ilişkin açıklama yapıldı

Saatler geri alındı mı? Bakanlıktan konuya ilişkin açıklama yapıldı

Yaz saati uygulamasının sona ermesiyle Avrupa'da saatler geri alınıyor. Fakat Türkiye'de 2016'dan bu yana yaz saati uygulaması sabit bir şekilde uygulanıyor. Vatandaşlar saatler geri alınacak mı? sorusunun cevabını merak ederken Enerji Bakanı Dönmez yaz saati uygulamasına ilişkin açıklama yaptı.

Saatler geri alındı mı? Bakanlıktan konuya ilişkin açıklama yapıldı

Türkiye'de 3 yıldan bu yana yaz saati uygulaması tüm yıl devam ediyor fakat Avrupa her yıl yaz saati ve kış saati uygulamasını devreye sokuyor.

Avrupa'da her yıl olduğu gibi bu yıl da, bu gece saatler 1 saat geri alınacak ve kış saati uygulamasına geçilecek. Bu sebeple Türkiye'de mobil telefonlarda ve masaüstü bilgisayarlarda saat ayarı otomotik olanların saati de 1 saat geri alınacak.

BAKAN DÖNMEZ'DEN YAZ SAATİ AÇIKLAMASI

Enerji Bakanı Fatih Dönmez, CNN Türk'te katıldığı programda yaz saati uygulaması ile ilgili olarak, "2016'da tek saat uygulamasına geçme kararı almıştık. Epey eleştiri konusu olmuştu. Bununla ilgili biz o dönem teknik çalışma da yaptırmıştık. Yıllık 1 milyar TL civarında tasarruf etti Türkiye bu uygulama ile. AB de geçtiğimiz aylarda bir karar aldı ve üye ülkelerin artık tek saate geçme yönünde bir tavsiye kararı aldı." dedi.

TÜRKİYE'DE SAATLER GERİ ALINDI MI? 27 EKİM 2019 ŞU AN SAAT KAÇ?

Türkiye'de 3 yıldan bu yana yaz saati uygulaması tüm yıl devam ederken Avrupa her yıl yaz saati ve kış saati uygulamasını devreye sokuyor. Bu yıl da Avrupa'da bu gece saatler 1 saat geri alınacak ve kış saati uygulamasına geçilecek. Bu nedenle Türkiye'de mobil telefonlarda ve masaüstü bilgisayarlarda saat ayarı otomotik olanların saati de 1 saat geri alınacak.

Resmi Gazete'de yer alan Cumhurbaşkanı kararında, gün ışığından daha fazla yararlanmak için bütün yurtta uygulanan mevcut ileri saat uygulamasının (tüm yıl yaz saati, GMT 3) her sene, yıl boyu sürdürülmesinin kararlaştırıldığı belirtildi.

Kararla, yaz saati uygulanması hakkındaki 23 Ekim 2017 tarihli ve 2017/10921 sayılı Bakanlar Kurulu kararının da yürürlükten kaldırıldığı kaydedildi.

Saatler geri alındı mı 27 Ekim 2019? Şu an saat kaç?

YAZ VE KIŞ SAATİ UYGULAMASI NE DEMEK?

Yıl içinde güneş enerjisinden daha fazla yararlanmak amacıyla ülke içinde ortak saat çizgisini mevsime göre değiştirme düşüncesi ortaya çıkmıştır. İlk kez Almanlar tarafından denenen bu metottan istenilen başarı sağlanınca pek çok ülke tarafından yapılmaya başlanmıştır. Türkiye'de yaz mevsiminde 3. saat diliminde yer alan (45° Doğu Boylamı) Iğdır'ın saati, kış mevsiminde ise 2. saat diliminde yer alan İzmit'in (30° Doğu Boylamı) yerel saati ortak saat olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle saatler yazın ileri kışın bir saat geri alınmaktadır.

Saatler geri alındı mı 27 Ekim 2019? Şu an saat kaç?

SOSYAL MEDYADA 'SAAT KAÇ?' SORUSU GÜNDEME OTURDU

Öte yandan bazı telefonların saatleri geri alması nedeniyle 'Türkiye'de saat kaç sorusu?' sosyal medyanın gündemine oturdu. Birçok kullanıcı akıllı telefonun azizliğine uğrayarak saatin kaç olduğunu karıştırdı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
👍
👎
😍
😥
😱
😂
😡
HABERE YORUM KAT