1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Şahin Alpay Kimdir | Ne yaptı

Şahin Alpay Kimdir | Ne yaptı

Anayasa Mahkemesi'nin, FETÖ davasında tutuklu gazeteci Şahin Alpay ile ilgili gerekçeli kararı bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Peki Şahin Alpay kimdir?

Şahin Alpay Kimdir | Ne yaptı

Anayasa Mahkemesi'nin hak ihlali kararının ardından durumları yeniden değerlendirilen gazeteci Şahin Alpay ve Mehmet Altan'ın tutukluluk hallerinin devamına karar verildi. Aynı davanın tutuklu sanıkları Ahmet Hüsrev Altan ve Ayşe Nazlı Ilıcak hakkındaki tahliye talebi de aynı gerekçelerle reddedildi.

RESMİ GAZETE'DE YAYIMLANDI

Anayasa Mahkemesi, Alpay ve Altan'ın tutuklamanın hukuki olmaması gerekçesiyle yaptıkları bireysel başvurulara yönelik "kişi hürriyeti ve güvenliği" hakkı ile "ifade ve basın özgürlüğü" haklarının ihlal edildiğine karar vermişti.

Gerekçeli kararı aynı gün Yüksek Mahkemenin internet sitesinde yayınlanmıştı. Karar, bugün Resmi Gazete'de de yayımlandı.

Şahin Alpay Kimdir | Ne yaptı

Söz konusu ihlal kararları oy çokluğuyla alınırken, Mehmet Altan hakkındaki kararın bir örneğinin, ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için İstanbul 26. Ağır Ceza Mahkemesine, Alpay hakkındaki kararın bir örneğinin ise ihlalin sonuçlarının ortadan kaldırılması için İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesine gönderilmesine hükmedilmişti.

ŞAHİN ALPAY KİMDİR?

1944 yılında Ayvalıklı bir ailenin, Sabiha ve Ahmet Alpay’ın oğlu olarak dünyaya geldi. 1923 Türkiye ile Yunanistan arasındaki nüfus mübadelesi anlaşması uyarınca babası Serez ve annesi Midilli'den Türkiye'ye göç etmişlerdir. İlkokulu Nişantaşı Nilüfer Hatun İlkokulu'nda okuduktan sonra, Robert Kolej'den mezun olmuştur. 1961-1962 öğretim yılında AFS bursu ile bir sene ABD'de okudu. Lisans öğrenimini AÜ SBF’de gördü. Gençlik yıllarında Doğu Perinçek liderliğindeki, Türkiye İhtilalci İşçi Köylü Partisi’nde yer aldı.

Şahin Alpay Kimdir | Ne yaptı

İsveç'te Stockholm Üniversitesi’nde doktora yaptı. 1982-1992 arasında Cumhuriyet Gazetesinde, 1993-94 arasında Sabah gazetesinde, 1994-2001 arasında Milliyet gazetesinde editörlük ve yazarlık yaptı. 1992-93 arasında bir süre TÜSES genel sekreterliği, 1993 yılında bir süre CHP grup danışmanlığı yaptı. 1999-2002 arasında CNN Türk’te Entellektüel Bakış adlı haftalık programı yönetti. Bahçeşehir Üniversitesi'nde Türk Siyasi Hayatı ve Mukayeseli Politika dersleri verdi. 2002'den itibaren Zaman gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Mehtap TV'de yayınlanan Akıl Defteri adlı programın sunucularından biriydi.

İngilizce ve İsveçce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kitapları

2020 Yılında Türkiye, Türkiye'nin Tanıkları: İçeriden Bakanlar, Türkiye'nin Tanıkları: Dışarıdan Bakanlar

HABERE YORUM KAT