1. HABERLER

  2. BİYOGRAFİ

  3. Savaş Manço kimdir? Neden öldü? Kaç yaşında vefat etti?

Savaş Manço kimdir? Neden öldü? Kaç yaşında vefat etti?

Savaş Manço kimdir? Neden öldü? Kaç yaşında vefat etti? soruları Barış Manço'nun abisinin ölüm haberinden sonra merak edilmeye başlandı. Biz de sizler için bu merak edilenleri derledik. İşte detaylar

Savaş Manço kimdir? Neden öldü? Kaç yaşında vefat etti?

Barış Manço'nun abisi Savş Manço hayatını kaybettikten sonra internette araştırılmaya başlandı. Peki Savaş Manço kimdir? Neden öldü? Kaç yaşında vefat etti? Tüm merak edilenler haberimizde

SAVAŞ MANÇO KİMDİR?

Anadolu Rock ile Türkiye tarihine damgasını vuran Barış Manço'nun ağabeyi Savaş Manço'dur. Savaş Manço uzun yıllar yaşadığı Belçika'nın Liége şehrinde hayatını kaybetti. Savaş Manço hakkında çok fazl bir bilgi bulunmamaktadır

SAVAŞ MANÇO NEDEN ÖLDÜ? HASTALIĞI NEYDİ?

Sosyal medya hesabından amcasının vefat ettiğini açıklayan sanatçı Doğukan Manço, şu ifadeleri kullandı: “Babamızın ağabeyi, amcamız (Savaş Manço) Pankreas kanseri olması sonucu hakkı rahmetine kavuşmuştur”

Savaş Manço kimdir? Neden öldü? Kaç yaşında vefat etti?

Barış Manço da 1999 yılında evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayata gözlerini yummuştu.

BARIŞ MANÇO NE ZAMAN ÖLDÜ?

31 Ocak 1999 gece saat 23:30 civarında İstanbul'un Moda semtindeki evinde kalp krizi geçirdi ve kaldırıldığı Siyami Ersek Göğüs-Kalp-Damar Cerrahisi Hastanesi'nde aynı gece saat 01:30'da hayatını kaybetti. Daha önce 1983 yılında bir kalp spazmı geçirmişti. 1991 yılında Devlet sanatçısı unvanı aldığından dolayı cenazesi için devlet töreni düzenlendi. Bu töreni TRT, Kanal D ve Kanal 6 canlı olarak kesintisiz yayınladı. Star televizyonları Manço Köşk'ten sevenlerinin düşüncelerini gün boyunca aralıksız paylaştı. Ayrıca Star TV vefatın hemen öncesinde çekilen bir röportaj yayımladı. 3 Şubat 1999 tarihinde üzerinde Galatasaray bayrağı da bulunan Türk bayrağına sarılı naaşı Atatürk Kültür Merkezi'ne getirilerek tören düzenlendi, akabinde Levent Camisi'nde cenaze namazı kılındı ve Kanlıca'daki Mihrimah Sultan Mezarlığı'nda toprağa verildi. Mezarına "Gesi Bağları" yorumundan ötürü Kayseri'nin Gesi beldesinden getirilen toprak da kondu.[78] Ölümünün duyulmasının ardından Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ve bazı siyasetçiler başsağlığı mesajı yayınladılar.

Savaş Manço kimdir? Neden öldü? Kaç yaşında vefat etti?

Ayrıca sanatçı olduğumu da iddia etmiyorum. Ben öldükten sonra torunlarım ansiklopedilerde Barış Manço'yu "sanatçı" diye okurlarsa, galiba sanatçı olduğum da tescil edilmiş olacak. Geleceğe ne bıraktığınız önemli. Yoksa insan yaşarken kendi kendine "Ben sanatçıyım" dememeli. »
(Bir röportajı sırasındaki sözü)
Barış Manço ölmeden önce müzik hayatının 40 yılını anlatan 40. yıl şarkısını bestelemiş ancak sözlerini yazamamıştır. Bu şarkının da bulunduğu Mançoloji 1999 yılında yayımlandı ve 2,6 milyon satarak o yılın en çok satan albümü oldu. Daha sonra 2002 yılında Yüreğimdeki Barış Şarkıları adında bir anma albümü yayımlandı. 2006 yılında Barış Manço'nun anısını sürdürmek için Barış Manço Rock Derneği kuruldu.

Manço'nun ölümüyle Kurtalan Ekspres yeni albüm çalışması yapmayarak yaklaşık iki yıl boyunca Barış Manço için düzenlenen birçok anma konserine katıldı. Önemli bir solisti kaybeden grup, 2003'ün Ekim ayında ilk solo albümü olan 3552'yi çıkardı.

HABERE YORUM KAT