Mahir Doğan

Mahir Doğan

Bilişim Teknolojileri Öğretmeni
Yazarın Tüm Yazıları >

Seo nedir?

SEO Search Engine Optimization yani “Arama Motoru Optimizasyonu” kelimelerinin kısaltmasıdır. Arama motoru optimizasyonu ise bir web sitesinin arama motorlarında olan yerinin üst sıralara taşınması için uygulanan işlemlerin tamamına denir. Bir firma için bir web sitesinin var olması kadar internet kullanıcılarının arama motorlarında yapacakları arama sonuçlarında kendilerine ulaşabilmeleri de büyük önem arz etmektedir. Bu noktada SEO çok daha önemli bir hal almaktadır. Sizinle aynı işi yapan birçok firmanın var olduğu ve bu firmalarında internet sitelerinin bulunduğu düşünülürse SEO işleminin uzun soluklu bir süreç olduğu net bir biçimde ortaya çıkar. Çünkü herkes arama motorlarında en üst sıraları hedeflemekte ve bunun için gayret göstermektedir. Sabırlı düzenli ve etkili bir SEO çalışması ile istenilen noktaya erişilebilir.

Bu çalışmalar sitenin yapım aşaması sırasında başlar. Bu nedenle tasarım sürecinde statik yada dinamik bir web sitesi gerek HTML kodlama gerekse programlama evresinde web sitenizin SEO ya uygun bir biçimde hazırlanmış olması önemlidir. SEO uzun soluklu bir süreçtir ve birçok ayağı vardır. Tüm ayakların titiz bir şekilde ele alınması hem sonuca ulaşma hemde kalıcı olma adına önem arz etmektedir. Tüm arama motorlarının bir web sitesinde aradıkları en önemli kriter sitenin hedef kitle olan internet kullanıcılarına hitap eden ve içerik noktasında doyurucu olmasıdır. Web sitenizdeki içeriklerinizin özgün olması SEOnun en önemli ayağı olduğunu söylemek abartı olmayacaktır. Sağdan soldan kopyala - yapıştır mantığıyla içerik olarak doldurulmuş bir site sıralamada size fayda değil zarar verebilir.

Bir kez daha altını çizmekte fayda var sitenizi arama motorlarına göre değil asıl hedef kitleniz olan internet kullanıcılarına göre düzenlemeli ve optimize etmelisiniz.

Bu yazı dizimizde bundan sonraki yazılarımız ile web sitesi bulunan ya da web sitesi tasarımı yaptırmayı planlayan işletmelere neler yapmaları, tasarımcılardan neler isteyecekleri ve sonrasında girecekleri içerikler konusunda nelere dikkat etmeleri gerektiğini ele alacağız.

Mahir DOĞAN
www.mahirdogan.kim
mahir.dogan@dogandesign.net

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
1 Yorum