1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Serakib kasabası Esed rejiminin elinden alındı! Kontrol muhaliflerde

Serakib kasabası Esed rejiminin elinden alındı! Kontrol muhaliflerde

Özellikle muhalifler adına stratejik bir öneme sahip olan İdlib'e bağlı Serakib kasabasında kontrol muhaliflerde. İngiliz Reuters haber ajansının son dakika olarak geçtiği habere göre Türkiye destekli muhalifler Serakib kasabasını ele geçirdi.

Serakib kasabası Esed rejiminin elinden alındı! Kontrol muhaliflerde

Reuters'ten gelen habere göre Serakib'te kontrol muhaliflerde. İngiliz Reuters haber ajansı, "acil" koduyla duyurduğu haberde, Suriyeli muhaliflerin İdlib'de stratejik öneme sahip olan Serakib ilçesini Esed rejiminden geri aldığını duyurdu.

Türkiye, Rusya ve İran'ın katıldığı, 4-5 Mayıs 2017'deki Astana toplantısında, İdlib ve komşu illerin (Lazkiye, Hama ve Halep vilayetleri) bazı bölgeleri, Humus ilinin kuzeyi, başkent Şam'daki Doğu Guta ile ülkenin güney bölgeleri (Dera ve Kuneytra vilayetleri) olmak üzere 4 "gerginliği azaltma bölgesi" oluşturuldu. Ancak rejim ve İran destekli teröristler, ateşkes ilanıyla durumun muhafaza edilmesinin kararlaştırıldığı 4 bölgeden 3'ünü Rusya'nın hava desteği sayesinde ele geçirdi ve İdlib'e yoğunlaştı. Rejim güçlerinin Eylül 2018'de askeri yığınağına hız vermesi üzerine, Türkiye ve Rusya, 17 Eylül 2018'de ateşkesi güçlendirmek için Soçi'de ek mutabakata vardı. Saldırılarına kısa bir süre ara verdikten sonra yeniden başlayan rejim güçleri, Mayıs 2019'da bölgeyi tümüyle ele geçirmek için kara operasyonu düzenledi.

Son dakika...! Serakib kasabası Esed rejiminin elinden alındı! Kontrol muhaliflerde

HULUSİ AKAR DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, 10 Mayıs 2019'da yaptığı açıklamada, rejim unsurlarının İdlib'in güneyine yönelik artan saldırı ve tacizlerinin 6 Mayıs'tan itibaren kara harekatına dönüştüğüne dikkati çekmişti.

Rejim ve destekçileri bu tarihten itibaren, Kefrenbude, Han Şeyhun, Maraatinüman, Serakib gibi büyük ilçelerin yanı sıra İdlib'in güneyi ve güneydoğusu, Hama'nın kuzey ve doğu kırsalı ile Halep'in güney ve batı kırsalında çok sayıda yerleşimi yoğun topçu ve hava saldırıları neticesinde ele geçirdi.

17 Eylül 2018'deki Soçi mutabakatından bu yana rejim ve destekçilerinin İdlib'e saldırılarında 1800'den fazla sivil can verdi. Ocak 2019'dan bu yana göç edenlerin sayısı 1 milyon 942 bini buldu.

Son dakika...! Serakib kasabası Esed rejiminin elinden alındı! Kontrol muhaliflerde

SERAKİB'İN ÖNEMİ NE?

Uluslararası strateji uzmanı Dr. Mesut Şöhret, Serakib'in en stratejik bölgelerden biri olduğunu vurgulayarak, "Serakib aslında işin düğümün çözüldüğü yer. Rejim güçlerinin ilk saldırdığı noktalardan da bir tanesi Serakib. Dikkat ederseniz bir çatal gibi hem Suriye'nin neredeyse diğer komşu ülkeleriyle bağlantısını sağlayan hem de Suriye'nin kendi içinde bağlantısını sağlayan belki de en stratejik bölge Serakib. Dolayısıyla da şu anda hem bizim hem de rejim güçlerinin Serakib'i tutma noktasında ciddi bir mücadele göstereceğini söyleyebiliriz. Serakib'in kaybedilmesi bizim açımızdan ciddi bir sıkıntıya sebep olmuştu zaten. Bu noktada tekrardan Serakib'in kazanılması Türkiye açısından ve diğer ılımlı muhalifler açısından ciddi bir kazanım olduğunu söyleyebiliriz." İfadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT